| VladAntonio a întrebat:

Sunt student, mai am 2 ani și termin, nu o duc rău cu banii datorită părinților mei, dar as vrea sa fac și eu ceva, simt nevoia sa evoluez, sigurul meu atuu important și de care m-aș putea lega este ca sunt poliglot in 5 limbi (scris/ vorbit, fluent) ENGLEZA, FRANCEZA, SPANIOLA, ITALIANA și bineînțeles ROMANĂ.
As dori să-mi găsesc un job cu un program flexibil cât de cât ca sa pot ajunge și pe la cursuri, ce mi-ați recomanda dragi tovarăși?

3 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Ce studiezi? Orienteaza-te spre multinationalele astia mari din tara - Cluj, Bucuresti, Timisoara, Iasi, Craiova - Companii ca Bosch, Porsche, endava, ntt data, Continental etc cauta tineri care sa stie mai multe limbi, iar in rest ii formeaza ei. Pe partea administrativa e nevoie - pe logistica, relatii cu clienti, marketing & vanzari. Am niste prieteni care lucreaza acolo si faptul ca stiau mai multe limbi a fost un atu. Poti, de exemplu, sa te ocupi de un portofoliu de clienti straini sau parteneri straini si poti fi privit ca un angajat important in firma.

| asuari a răspuns:

Sa dai lecții de pregătire sau poate sa traduci articole (știu ca se putea și online)

| AnastasiaSt a răspuns:

Poti intra pe site urile ejobs sau bestjobs, selectezi orasul in care cauti de munca si vei gasi.
In general, am văzut ca sunt ceva firme care au nevoie de vorbitori de limbi străine. Era in cautare de om chiar si compania amazon, unde poti lucra de acasa.