| imihaistoian a întrebat:

Te poate obliga seful tau direct si sa te sanctioneze daca tu refuzi sa faci lucruri in plus fata de job description?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde despre ce este vorba si daca este legal sau nu.
De obicei, in fiecare fisa a postului, la sfarsit se spune ceva de genul "executa si alte sarcini dispuse de sefii ierarhici". Daca este asa te poate obliga, avand in vedere prevederile Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART.40.(1) Angajatorul are, în principal, următoarele drepturi:
  a) să stabilească organizarea şi funcţionarea unităţii;
  b) să stabilească atribuţiile corespunzătoare fiecărui salariat, în condiţiile legii;
  c) să dea dispoziţii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalităţii lor;"
De asemenea sunt anumite situatii speciale, prevazute de Codul muncii, in care trebuie sa executi tot ce este nevoie, desi nu este prevazut in fisa postului, de ex. in caz de forta majora.

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Intre teorie si practica este intotdeauna diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te poate obliga nimeni sa faci ceva ce nu vrei. Mai simplu te da afara

| IseeVoices a răspuns:

Nu, in schimb te va urmari in detaliu si cum ai gresit ceva te sactioneaza drastic, ori te da afara ca asa vrea el.

| LiveTheMoments a răspuns:

Nu! El nu poate sa facă asta deoare ce el solicita asta nu ca ar scrie undeva ca trebuie ca trebuie sa accepti sau te da afara!