| DianaMihaelaAndrei a întrebat:

Te poţi angaja la Mc dau la KFC de la 16 ani?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti angaja, de la 16 ani te poti angaja singur.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã.
(4)Încadrarea în muncã a persoanelor puse sub interdicţie judecãtoreascã este interzisã.
(5)Încadrarea în muncã în locuri de muncã grele, vãtãmãtoare sau periculoase se poate face dupã împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncã se stabilesc prin hotãrâre a Guvernului."

| Clorox a răspuns:

Da!

| BroascaCuElice a răspuns:

Din punct de vedere legal, te poţi angaja de la 15 ani. Pentru a te angaja, însă, ai nevoie de acordul părinţilor până la împlinirea vârstei de 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e legal deja

| MeForeverAlone a răspuns:

Te poți angaja, lol, dacă ai acordul părinților, dar asta numai dacă vor ei să te angajeze...
Dacă te angajează să mă anunți și pe mine big grin

| Holiday a răspuns (pentru MeForeverAlone):

"Te poți angaja, lol, dacă ai acordul părinților..."

La 16 ani te poti angaja FARA acordul parintilor.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Holiday):

Nu sunt la curent cu legile, dar din câte știu eu nu poți face prea multe până la 18 ani fără acordul părinților. Vrei să spui că dacă o fată vrea să se angajeze la night club la 16-17 ani poate să o facă fără acordul părinților? Dacă se prostituează, la fel?
N-aș crede...

| Holiday a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Cum bine a zis cineva mai sus:

"Încadrarea în muncã în locuri de muncã grele, vãtãmãtoare sau periculoase se poate face dupã împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncã se stabilesc prin hotãrâre a Guvernului."

Deci nu se poate angaja oriunde. In plus prostitutia nu este inca in nomenclatorul de meserii din Romania.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Holiday):

Dar la night club e muncă grea, vătămătoare sau periculoasă? laughing
acolo doar dai din fund și dansezi laughing

| Holiday a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Este o munca nepotrivita varstei si da, poate fi vatamatoare sau periculoasa din punct de vedere psihic. Deci se incadreaza in definitie.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Holiday):

Da, sigur