| mabytza a întrebat:

Tehnica dentara, e facultate? Dupa terminare pe diploma scrie "studii superioare"? Sau e doar un colegiu, un curs ceva gen postliceala?
As dori mai multe detalii, multumesc.

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

E facultate!

1 răspuns:
| MaryMars a răspuns:

Da, adica cel putin la Cluj exista sectia de Tehnica Dentara in cadrul Facultatii de Medicina Stomatologica, a Universitatii de Medicina si Farmaceutica "Iuliu Hatieganu". Sunt 3 ani de studiu, si bineinteles, dupa absolvirea examenului de licenta, vei avea o diploma care sa ateste acest lucru. Intrarea se face cu un examen de admitere ce consta in Biologie: Sistemul osos, nervos, circulator.