| anonim_4396 a întrebat:

Tehnica dentara e postliceala?
Adica stiu ca e o specializare in cadrul Facultatii de Moase si Asistenta (la umf bucuresti), dar o profesoara zicea ca e postliceala.straight face Nu inteleg.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aceea este o facultate, mai exact este ECHIVALENTĂ cu un Colegiu ( de studii superioare ) - studii de 3 ani!

Vezi detalii la linkul oficial :
...prilie.doc

http://www.umfcaroldavila.ro/......3-2014.pdf

Dar sunt şi Şcoli Postliceale de Tehnică Dentară ( în cadrul unor licee )...

Toate cele bune.

| MgdDroopy a răspuns:

Scolile postliceale sunt in cadrul liceelor.
Colegiile sunt in cadrul facultatilor. (Colegiile nu sunt licee denumurea incurca). Sunt de durata scurta.