| Alex525d a întrebat:

Termin anul acesta clasa 11 si vreau sa ma indrept spre SRI va rog sa ma ajutati cei care ai dat si ati luat sau cei care vor sa dati.
Va rog ajutati-ma cu sfaturi precum:
-cum e recrutarea (probele le stiu ma refer la severitate)
-salariul la sri
-programul la sri
-subiecte exament sri
si multe altele va astept cu tot ce stiti!
mUltumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Am sa-ti raspund in genul in care ti-ai formulat intrebarea:

- "recrutarea"
Daca esti genial, te cauta ei inca din liceu.
Pentru un tip normal, admiterea la Academia Nationala de Informatii este extrem de severa, inclusiv vizita medicala pe care va trebui sa o "treci".
(nu se admit cercei decat daca esti fata, nu se admit tatuaje...) deci daca ai asa ceva reorienteaza-te.
In cazul in care doresti la intrii in S.R.I. - Brigada Antiterorista, e nevoie de sport + o anumita "masa"...inaltime, greutate...
Sa nu te astepti sa accezi la BAT avand 1, 70m de exemplu.

- "salariul"

Difera de gradul si functia pe care o s-o ai, cat si de Directia in care o sa lucrezi.
(asa se cheama departamentele), "Directii" si sunt de tip: "Operativ", "Financiar", "Logistica", "Medicala" etc.

- "programul"

"Oficial" este de 8 ore.
Neoficial, si in functie TOT de Directia in care vei lucra...se poate intinde pe zile, in cazul in care esti ales pentru "Operativ" si primesti misiuni.

- "subiecte examen sri"
... laughing

P.S. La examene trebuie sa te exprimi si sa scrii PERFECT in limba romana, se pune mare accent pe chestiunea asta.
Iti doresc succes. happy

| Alex525d explică (pentru Darkmagic):

Multumesc
tu esti incadrat acolo sau stii din auzite?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei ala SRI? Super-Rautate-Imposibila?:S

| Alex525d explică (pentru anonim_4396):

E un topic serios!

| Darkmagic a răspuns (pentru Alex525d):

N-am spus deloc ca ai un topic neserios. happy
Am lucrat la ei, inainte de a parasi Romania pentru o perioada. Din anumite motive, am fost cooptat acolo fara alte examene decat vizita medicala. Acum nu se mai fac asemenea "incadrari", prin urmare, daca doresti sa ajungi ofiter de informatii trebuie sa absolvi academia lor.
Si pentru a accede in alte departamente ca: "logistic", "medical", "financiar", "juridic", iti trebuie dupa cum bine banuiesti o facultate in domeniul respectiv.

| Alex525d explică (pentru Darkmagic):

Nu ma refeream la tine cu topicul serios era pentru celalalt.
multumesc de ajutot!
stima

| Virdol_Horia_1992 a răspuns:

Sri=serviciul roman de informații
Multi nu stiu cu ce se ocupa. Se ocupa cu:
1) Prevenirea si combaterea terorismului
2) securitatea cibernetica
3) apărarea valorilor constitutionale
4) contraspionaj
5) securitatea economica
6) Amenințări transfrontaliere
Pentru mai multe informații intra pe site-ul lor