| Cristinanicolae7 a întrebat:

Știe cineva ce maxim de dioptrii sunt acceptate la Medicina Militara? Și dacă dioptriile se pot micșora fără operație?

1 răspuns:
| ancaval a răspuns:

Trebuie să te interesezi la facultatea la care vrei să mergi.
Dioptriile NU se pot micșora fără operație.
Operația nu e pentru oricine, trebuie îndeplinite niște condiții.

Dacă dioptria ta NU e mare, ai putea să îți schimbi un pic rutina zilnică: fără televizor, fără telefon, somn suficient, fără tutun/alcool/cafea/sucuri + legume/fructe (cireșe, afine) + suplimente alimentare Myoops, pentru a reduce oboseala oculară.

Altă variantă ar fi....defapt nu e sigură, nu am încercat, este un domn din Cluj care ține seminarii pentru cei cu probleme de vedere și îi ajută cu sfaturi pentru o vedere mai bună.
Nu știu cât este de bun, dacă ajută.