| lifeForJesus a întrebat:

Știe cineva cum poți ajunge procuror DNA? Care sunt pași? Mersi!

Răspuns Câştigător
| bnj a răspuns:

Mai intai trebuie sa termini o facultate de drept, dupa care te inscrii la INM (Institutul National de Magistratura) si vei sustine un examen considerat foarte dificil alcatuit din mai multe probe.
Mai multe detalii despre acest concurs gasesti aici: http://www.inm-lex.ro/index.php?MenuID=35

Ca sa ajungi la DNA trebuie sa ai o activitate exceptionala si vei fi chemat acolo la un moment dat. Criteriile pentru DNA sunt oarecum ascunse, dar ideea este ca doar elita ajunge acolo.

7 răspunsuri:
| octavianpas a răspuns:

In primul rand sa iei licenta la Facultatea de Drept si dupa aceea vezi daca mai vrei mai departe.

mira
| mira a răspuns:

Urmezi cu note bune facultatea de drept, sustii un examen dur pentru a intra la pregatirea in magistratura.La absolvire optezi pentru un post de procuror oriunde in tara, iti faci cu constiinciozitate meseria, te imprietenesti cu cine trebuie. Dupa un numar de ani esti avansat si daca te remarca cineva te poate propune pentru DNA.

| Manele Man a răspuns:

In primul rand sa inveti sa scrii cu 2 de "i"

| Bubble a răspuns:

EXact.
Primul pas si cel mai imp sa stii gramatica.Altfel nu ai ce cauta la drept
PASii!

| lifeForJesus explică:

Infinity Fragment&Bubble@ In primul rând santeti 2 idioți cu I ...si in al 2 rând întrebarea nu se referea la mine! Si în al 3 rând sa nu va mai băgați tot cu I în seama...de la știți voi, tot cu I! E bine asa?

| rhadoo a răspuns:

Da, faci SNSPA-ul neaparat! Ai nevoie de o scoala in politie in afara de drept... aaa si relatii...laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa termini dreptul, apoi inm-ul, sa ai relatii, sa fii jigodie si sa nu cunosti deloc drept procesual penal, jurisprudenta cedo, drept comercial.SUCCES!