| Iustinik_Iusti_1992 a întrebat:

Toți oamenii pe care ii cunosc și au învățat foarte mult au ajuns sa aibă salarii de doi lei.
Vreau niște pareri
Fundă

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu sunt descurcăreți, nu știu să-și facă un CV bun, nu fac o primă impresie bună la interviuri, nu sunt suficient de pregătiți în domeniu că degeaba tocești o teorie dacă nu știi s-o aplici.

| RAY a răspuns:

Viata este o selectie naturala unde cei mai puternici reusesc iar majoritatea esuseaza

| SilentRain a răspuns:

Măcar nu sunt prosti...

| Raven a răspuns:

Și cunoști mulți oameni care n-au învățat nimic dar sunt miliardari? Dacă încerci să-ți cauți justificări pentru a nu sta cu burta pe carte, mai încearcă. Interesează-te ce serviciu ai putea avea dacă nu ai bacul, de exemplu. Muncitor necalificat, femeie de serviciu, astea sunt opțiunile.
Și ce înseamnă foarte mult? Au două facultăți ori what?

| NGheorghe a răspuns:

Dacă dai mâna cu dracu vei avea salariu triplu, si multe pete pe conștiința (dar asta se rezolvă cu "nu-mi amintesc!")

| crysty1222 a răspuns:

Asta-i viata. Aici depinde si de norocul fiecaruia, unii poate incep de jos, iar altii poate au norocul sa inceapa direct de sus. Dar daca pornesti de jos asta nu inseamna ca trebuie sa te multumesti cu ce faci acum si cu salariul ala de doi lei. Indiferent ca lucrezi sau nu, trebuie sa fii intr-o continua cautare pana gasesti un loc de munca care sa te satisfaca din toate punctele de vedere.
Ai spus ca, cunosti oameni care au invatat foarte mult si acum muncesc pe doi lei, dar oamenii aia au invatat ceea ce le place sa faca sau doar au invatat ceva ce se cauta fara sa-i atraga domeniul respectiv? Daca au invatat ce le place, inca cauta sa munceasca in domeniul ala sau se multumesc cu ce fac acum? Ca sa faci ceva in viata trebuie sa-ti si placa, trebuie sa ai o tragere de inima sa faci acel ceva, altfel te angajezi undeva unde nu-ti face placere si o sa ramai cu impresia ca ai invatat degeaba. Tu nu ai invatat degeaba, dar trebuie sa cauti foarte mult pana gasesti ceva ce-ti place. Poate chiar trebuie sa treci prin zeci de locuri de munca si multe experiente placute sau mai putin placute pana o sa gasesti job-ul potrivit.