| victorviorel a întrebat:

TPU ajutați mă și pe mine cu un sfat as vrea sa lucrez la oraș de preferat la Constanța se găsesc locuri de munca dar e greu că nu am cazare și nici bani nu am sa ami închiriez o carsoniera sau altceva am căutat și locuri de muncă cu cazare dar Am găsit doar la spălătorie auto și nu ați convine salariul. Va rog ajutațima

Răspuns Câştigător
| Raducons a răspuns:

Nu te lasa descurajat de nimeni, daca nu iti place la spalatorie incearca altceva, de preferat sa faci ce iti place.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu iti convine in spalatorie auto, probabil vrei ceva munca direct din birou. Si masina de serviciu, si telefon si laptop de serviciu + salariu. Tu stii macar cat costa sa inchiriezi o garsoniera? Eu locuiesc in Brasov, iar o garsoniera mobilata + utilata ajunge sa coste si 300 euro. Pe langa asta mai trebuie sa platesti la proprietar garantie 300 euro si avans 300 euro. Aaa si plus utilitati (cablu, electricitate, gaz, intretinere daca inchiriezi la bloc )..Asta in zona centrala, ceva mai periferic ajunge sa coste 180 euro. Cel mai decent sa locuiesti ( indiferent de oras ) este camera de camin. Unele au utilitati in interior,unele la comun. Bine,exista si inchirierea de tip gazda. Dar nu recomand asa ceva pentru ca stai cu proprietarul in casa. Eventual un pensionar odihnit care, pe langa chirie, asteapta sa ii faci cumparaturi, sa ii faci casa luna ( curatenie ), sa ii faci masaj la oua si altele.
Si fiecare plecam de la munca de jos. Cum as proceda eu? As accepta munca la spalatorie pentru ca asigura si cazare si pana la salariu as trai din banii castigati ciubuc la spalatorie. Daca nu stiai, la spalatorie auto, pe langa salariu, mai castigi si banii tai de buzunar oferiti de catre soferi. Stiu pentru ca am lucrat si eu in spalatorie auto. As ramane angajat la spalatorie maxim un an timp in care as pune ban pe ban.

Apoi iti poti cauta altceva de munca, o chirie decenta ( nu lux ) si poti face curs de calificare chiar la locul de munca. Daca ai minim 8 clase poti face curs de calificare bucatar, ospatar, agent de paza. In fine, sunt mai multe domenii pentru minim 8 clase absolvite. Daca nu ai minim 8 clase tin sa iti zic ca nu o sa reusesti niciodata sa te angajezi in domenii mai de "Doamne Ajuta ". Fara studii vei fi incadrat doar la muncitor necalificat si va trebui sa faci numai munca de jos. Si pentru cel mai prapadit curs iti cere 8 clase, iar pentru alte cursuri de calificare ai nevoie obligatoriu de 10-12 clase si diploma de BAC. Exemplu educator, fara diploma de BAC nici nu te primeste.