| BountyLoverXD a întrebat:

TPU! As vrea sa-mi planific viitorul, sunt in clasa a opta si am de ales pe ce profil ma voi duce, dar nu stiu ce sa aleg... ar fi un vis sa devin actrita (o actrita cunoscuta) chiar as vrea asta, deci pentru asa ceva la ce profil ar trebui sa merg? si daca ar fi sa devin asa ceva cum ajung din Romania la hollywood sau ceva mai mult decat Romania? sau m-as putea face arhitect avand in vedere ca ma pricep la desen... sau ceva in medicina? sau am fost cu clasa la aeroport sa vedem si noi ce-i pe acolo, si am auzit de jobul de stewardesa, unde nu se cere mult, da se plateste bine, ar fi fain si asta. Dar voi ce ziceti? Cam ce profiluri ar fi necesare pentru asa ceva?

Si apropo. poate sunt putin paralela, dar explicati-mi dupa ce fac liceul ce se intampla? adica mai exact toate alea universitate, colegiu, doctorat, masterat etc, ce is toate astea? explicati-mi si mie cum sta treaba cu astea big grin

Răspuns Câştigător
| Irenee a răspuns:

Uh. mult de scris. Alege un profil real, de preferat mate-info, daca faci asta poti opta apoi pentru ce facultate vrei, pe cand daca faci ceva pe uman, vei avea o gama destul de limitata de posibilitati. Deci cel mai bine ar fi sa optezi pentru real.

Dupa liceu, facultate. Dupa facultate, master si, daca vrei, doctorat. Si daca faci medicina, cum ai zis, ar fi de preferat ca dupa facultate si master sa faci un an de rezidentiat, apoi sa faci specializare pe ceva anume [ex. chirurgie, psihiatrie, endocrinologie, etc.] E destul de complicat. Intreaba-ti mama despre chestiile astea, poate stie sa iti explice mai bine decat mine.

Si, cat despre Hollywood, nu iti face iluzii prea mari. Nu oricine ajunge acolo, si nu oricum. Mai bine iti alegi o cariera serioasa decat sa visezi cai verzi pe pereti.batting eyelashes.

1 răspuns:
| andreibobi a răspuns:

happy viitorul e ceva ce numai tu ti-L poti face, dar la liceu poti merge la liceul de arte... cat despre facultate o sa afli ce trebuie atunci cand va fi nevoie...