| AlinaTha112 a întrebat:

TPU, ce trebuie sa faca ca sa intru la facultatea de biologie din pitesti, am luat bac-ul cu 6, 51 nu e prea mare si nu stiu daca o sa reusesc, trebuie sadau vreun examen de admitere ceva?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Scrie absolut tot pe site-ul lor. Se intra pe baza mediei de la BAC. Nu trebuie sa dai alt examen. Vezi aici la Art. 3:

http://old.upit.ro/uploads/facultatea_st/metodologie_ADMITERE_2016.pdf

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se intra pe baza de dosar. Am intrat pe site (ceea ce puteai face si tu, bineinteles) si uite ce scrie la Facultatea de Stiinte (la toate departamentele, inclusiv Biologie):
- admiterea se face pe bază de dosar, pe baza rezultatelor
obţinute la bacalaureat;
- media examenului de bacalaureat, cu o pondere de
50%;
- nota la proba la alegere a profilului (Ed), proba scrisă la
care elevul poate opta în conformitate cu filiera, profilul şi
specializarea urmată, cu o pondere de 50% (proba a treia
scrisă); - nota la a treia probă scrisă de la examenul de
bacalaureat, cu o pondere de 50%
- probă de aptitudini medico-sportivă (examen medical şi
teste funcţionale ale capacităţii de efort), cu calificativul
ADMIS/RESPINS şi pe bază de dosar, prin evaluarea
rezultatelor obţinute la bacalaureat, pentru specializarea
Kinetoterapie şi motricitate specială
- media minimă de admitere este 5, 00 (cinci)