| liiaa a întrebat:

TPU,vreau sa dau la medicina, dar am o frica de ace..Nu am facut vreo injectie sau ceva de genul in viata mea..Si ma gandesc cum ar fi sa "bag" acul intr-un om, cred ca as lesina.Cum pot scapa de frica asta?

8 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

Medicul este un om cu singe rece, cu vorba calma si blinda care te face sa nu-ti dai seam cind te inteapa, nedicina de laborator, nu are treaba cu cirugia, asa ca vezi in ce parte a medicinei te in drepti

suntserios
| suntserios a răspuns:

Las ca ai sa bagi de a ace in morti la facultate de iti trece frica

| liiaa explică (pentru suntserios):

Pai la asta ma gandesc, daca vad un mort fac infarct. straight face

| suntserios a răspuns (pentru liiaa):

Pai atunci ce sa cauti la medicina? acolo prin primii ani numai morti disecati ai sa vezi

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Dacă ţi-e frică de ace, ce Doamne iartă-mă vrei tu să faci la medicină?
Acolo faci disecţii, vezi sânge în fiecare zi.
De ce nu mergi la farmacie? Acolo nu ai treabă cu (,) cadavrele.
Numai bine!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu Méphistophélique.
Dacă ți-e frică cu adevărat de ace nici prin minte nu ți-ar fi trecut să dai la medicină.

| larisalary12 a răspuns:

Totul vine din gandirea ta
iti poti invinge fobia asa

| Daniel_Lepadatescu_2000 a răspuns:

Este cam greu sa scapi de aceasta frica ( in cazul tau este o fobie) v-a trebui sa te stradui.Cel mai greu e la prima intepatura, nu-ti face grij o sa te descurci. Succes