| kwolf151 a întrebat:

Trec clasa a12a și m-am gândit sa ma duc mai apoi la pompieri in cadrul academiei Alexandru Ioan Cuza din București.De pe net am aflat toate informațiile despre admitere însă nu știu cum arată structura unui an de studiu, la câte materii voi da examene, vacanțe, când ma pot duce acasă și cum funcționează faza cu permisiile de plecare.Ma poate ajuta cineva?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Academiile militare, de politie sau de pompieri sunt foarte stricte, cazarea facandu-se obligatoriu acolo, in dormitaore comune cu 10-20 de elevi, cu program strict militaresc, cu instructie iar iesirile sunt numai pe baza de permisie, de la comandantul unitatii.
Evident ca se merge acasa in vacante, dar in timpul sxolii nu poti merge, decat cu permisie speciala.