| anonim_4396 a întrebat:

Trec in clasa a 10-a si parintii deja mi-au spus ca de pe la jumatatea anului ar trebui sa ma gandesc la ce as vrea sa dau.As vrea sa ma fac medic si sa dau la Facultatea de Medicina Carol Davila din Bucuresti.Nu ma pricep foarte bine la matematica,fizica si chimie, dar am auzit ca imediat ce scapi de Bac nu-ti prea trebuie.As putea sa fac pregatire pana intr-a 12-a,nu ar fi mare lucru doar ca am auzit de la unii si de la altii ca trebuie sa-ti sacrifici viata personala, timpul liber.Pe langa asta,mama ma indruma sa fiu judecator, la fel ca ea.Nu prea as opta pentru drept, atatea legi.Ea are biblioteca plina cu (scuzati cacofonia) carti despre drept.As avea relatii sa intru imediat in business, dar parca nu ma prea atrage.Deasemenea,nici Academia de Politie ca tatal meu nu vreau sa o urmez.De aceasta nici in ruptul capului sa n-aud.Nu-mi prea doresc sa lucrez in sistemul juridic.Le-am explicat si lor.
Sa revenim la medicina. Daca as da la medicina aici, sunt curioasa daca diploma ar fi recunoscuta si in alte tari.As vrea sa practic medicina in Anglia,daca nu chiar in America (acolo ar fi visul meu). Desi de mica mi-am dorit sa fiu un spirit liber daca ma-ntelegeti,sa nu tocesc,sa nu citesc carti dupa carti.Mi-as dori sa fiu un actor,dar nu aici, aici nu sunt platiti calumea.Nu ma intelegeti gresit,nu umblu dupa bani,dar nici cu salariul de aici nu ai ce sa faci.Un actor in alta tara,stiu engleza foarte bine, fac pregatire intensa din clasa a 6-a,dar daca le-as spune alor mei ca as vrea sa fiu actor in alta tara, cred ca ar turba.Am nevoie de sfatul vostru.
CE AR TREBUI SA FAC?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Stii ce se spune despre sfaturi, ca sunt date spre a nu fi urmate si ca sa asculti ce spun toti si sa faci ca tine.
Nu trebuie sa ne bagi prea mult in seama, in general fiecare dintre noi credem ca alegerea noastra este buna si fiecare avem alegeri proprii. Eu am urmat dreptul si nu mi-a parut rau.
Esti singura care poti alege si decide in cunostinta de cauza si alege ce iti place mai mult, spre ce ai aplecare si calitatile necesare. Tu vei trai cu acea profesie si sa nu-ti para rau, mai tarziu, ca ai ales-o. Succes si numai bine!

| DakotaRoyse a răspuns:

Mai ai timp să cauţi şi să răscoleşti domenii la care încă nu te-ai gândit! Medicina e într-adevăr frumoasă, dar grea, foarte grea, şi da, ar cam trebui să sacrifici mult timp şi multă energie. De ce nu încerci farmacia, de exemplu? Sau, mai bine, interesează-te de orice altceva la care nu te-ai gândit până acum!
Evident, se câştigă bine ca medic, dar gândeşte-te că toată viaţa o să ai de citit şi de învăţat. Mereu, şi la 70 de ani. Dacă nu-ţi place, mai bine orientează-te spre ceva mai practic happy

| AndreAndree a răspuns:

Si eu vreau sa devin tot medic si este cea mai mare dorinta a mea de a ajunge medic. Sunt in stare sa-mi scrific tot timpul liber si viata personala ca sa devin medic.

Daca tu iti doresti cu adevarat sa devi medic atunci nu ai sa regreti ce ai ales si nu o sa ti se para greu nimic.

| BlancaFantasma a răspuns:

Eu zic ca esti o norocoasa ca faci parte dintr`o familie buna. daca ai pile poti face ce facultate vrei si vei avea loc de munca.e frumos sa fii judecator(zic si eu, oricum eu nu dau la drept ca e prea mult de invatat), mai ales pentru tine care sigur esti desteapta ca dintr`o judecatoare si un politist trebuie sa fi desteaptalaughingmedicina e de viitor, mereu e fost, si LOGIC CA E RECUNOSCUTA DIPLOMA LA NIVEL INTERNATIONAL. daca tu esti buna in domeniu te descurci si in tara, mai ales in afara. daca vrei la medicina e bine sa te decizi repede ca vei avea mult de invatat mai ales daca vrei la Bucuresti.

| moshulica a răspuns:

In primul rand felicitari parintilor pentru ca au ales momentul potrivit pentru a-ti atrage atentia ca trebuie sa-ti alegi drumul pe care vei merge in viata. Si dreptul si medicina sunt frumoase dar si grele. Vei citi carti dupa carti cum zici tu, toata viata, daca te respecti pe tine insati. Sau nu vei mai citi nimic cand vei ajunge medic specialist daca vei merge la servici doar pentru a lua salariul si nu-ti va pasa de parerea despre tine a colegilor de munca. Actoria? Te rog cauta pe net procentajul absolventilor care si-au gasit un loc de munca. Numai pile foarte mari ori un talent iesit din comun ti-ar oferi ceva sanse de afirmare in domeniu. Engleza ti-ar oferi un avantaj foarte mare in medicina fiindca aproape toata literatura de specialitate este in engleza. Diploma este recunoscuta in tarile UE dar nu si in SUA, unde ar trebui sa sustii niste examene foarte dificile. In Israel da, cu conditia sa sustii acolo, din nou, examenul de licenta (se poate si in limba engleza). Am doua fiice medici. E meseria pe care si-au ales-o ele si nu regreta chiar daca NU primesc spaga si veniturile sunt mici. Tu trebuie sa decizi si cred ca intrarea in clasa a XI-a trebuie sa te gaseasca deja hotarata. Mult succes!