| 1unu a întrebat:

Uitându-mă pe un site cu joburi, am găsit următoarea chestie care mi se pare aberantă. Angajatorul căuta muncitor necalificat dar ca sa poți aplica cerea sa ai calificare...wtf? Părerea mea e ca jobul e pus la mișto acolo dar as dori sa aflu și părerile voastre

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Unii angajatori au in schema prevazut(ca ex.)10 muncitori, pentru a beneficia de anumite facilitati.Ei angajeaza 7, care sa acopera sarcinile celor 10, si anunta 3 locuri disponibile.In cazul controalelor, el arata fisele celor 7 muncitori si dovada anuntului pentru solicitarea angajarii altor 3. Legal, indeplineste conditiile pentru primirea facilitatilor acordate.Ca sa nu fie,, deranjat,, pe anuntul de angajare mentioneaza niste cerinte imposibil de indeplinit.Am gasit anunturi ale angajatorului, care solicita pentru. ocuparea unui post bacalaureat, varsta maxima de 25 ani si 10 ani vechime.Ori la 15 ani ar trebui ca solicitantul sa-si ia bacalaureatul si sa fie angajat, pentru a indeplini conditia vechimii.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat