| anonim_4396 a întrebat:

Un amic a primit o bursă de studii în China. Are totul plătit și are asigurat transport, cazare, mâncare și bani de buzunar. Tot ceea ce trebuie să facă este să fie printre primii la învățătură și să învețe limba chineză. Se teme foarte tare că nu va reuși să fie pe primele locuri și va trebui să restituie toți banii pe care îi primește pentru aceste studii.
Nu știu ce sfat să îi dau, până la urmă este vorba de extrem de mulți bani pe care nu isi permite să îi înapoieze.
Ce sa il sfătuiesc?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu se teamă. Dacă a primit o bursă, nu îi cere nimeni banii înapoi. Dacă a făcut de exemplu un an acolo, și chiar nu reușește să facă față standardelor înalte, tot ce poate păți este să piardă bursa și să fie nevoit să se întoarcă acasă. Dar acolo totul va fi pentru el nu numai dificil dar foarte fascinant și provocator, merită să încerce. Cei de acolo vor ca el să aibă succes și îl vor ajuta mult, ceea ce aici nu i se întâmplă. Așa că dacă a primit bursa e păcat să renunțe.

| Username272 a răspuns:

Să își asume, are o responsabilitate foarte mare, daca știe macar cat de cat limba chineză poate pleca, daca chiar e bita si nu stie nimic, poate sta acasa, e o limbă foarte grea, mai ales scrisul. Mult succes!

| Demidol a răspuns:

Sa invete! Ce altceva poti sa-i spui?