| ionel92138312 a întrebat:

Un bibliotecar cat ia salariu? Debutant si mai cu inaintarea in varsta? Si un farmacist cat ia salariu? Ma contrazic cu mama ca bibliotecarii nu au facultate.

Răspuns Câştigător
| Raul123321 a răspuns:

Eu stiu ca intre 2500 si 3500 la ambele

| ionel92138312 explică (pentru Raul123321):

Pai si biblbiotecarii nu au facultatea de litere?

| Eireann a răspuns (pentru ionel92138312):

In cadrul unor facultati de litere exista o sectie numita "Biblioteconomie" - abdolventii devin bibliotecari cu studii superioare. Nu este o specializare foarte cautata si absolventii se indreapta spre biblioteci universitare sau cercetate. Multe biblioteci din orase mai mici sau biblioteci scolare se multumesc cu absolventi de 12 clase + BAC.

| ionel92138312 explică (pentru Eireann):

Pai si daca ai facultate iti maresc salariul? cu cat 400lei?

| Eireann a răspuns (pentru ionel92138312):

Salariul minim pe economie pentru avsolventii de studii superioare este de 3000 RON brut.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un bibliotecar nu are faculatte si are un salariu foarte mic, in jur de 2000 lei

Un farmacist care a terminat o facultate de Medicina sectia farmacie, ia in jur de 3000-4000 lei

Un asistent farmacist (vanzator in farmacie, care vinde produse diverse, nu medicamente, fara facultate) ia tot in jur de 2000 lei