| Casian76 a întrebat:

Un candidat (cu studii superioare finalizate) la un job este dezavantajat dacă nu are CV europass ci are alt model de CV?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

99% contează ce scrii în el, nu modelul.
Am depus CV la o companie de 700+ angajați în Germania, plus scrisoare de intenție.
Ambele le-a discutat pe scurt șeful de la personal încă o data cu mine, la interviu.
Au zis ca apreciază la CV ul meu, pe lângă conținutul clar structurat, faptul ca e particularizat, se vedea clar ca a fost creat totul de la 0 de mine.

Însă exista și companii mari ce accepta DOAR formatul standardizat Europass.
Se va specifica clar acest lucru în anunț, CAND / DACA este cazul.
IAR cand se cere in mod express EUROPASS, si tu vii cu format particularizat, banuiesc ca se uita intai la cele ce corespund cerintelor lor, adica cele EUROPASS.

Si in caz ca totusi ajungi tu la interviu, datorita calitatii informatiilor din CV, te vor intreba daca ai dificultati de intelegere a unor simple cerinte.

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu, de ce sa aiba? Ca template-ul CV-ului este altfel? Doar ma gandesc ca persoana respeciva nu il depune la orice firma uitata de lume, pentru postul respectiv, astfel incat firma sa nu inteleaga ca nu conteaza asta si sa faca o diferenat intre cele doua (sau mai multe) tipuri de CV.

Deci nu ar trebui big grin

| siriusblack98 a răspuns:

Daca n-are pile este dazavantajat si cu si fara CV Europass indiferent de studii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are relevanta.

| sierra1 a răspuns:

Scenariu: se depun pentru 1 job 100 cv-uri. Sunt selectare pentru interviu doar 10, restul = gunoi. Ce zici tu, care sunt cele 10?

| darrio2007 a răspuns:

Nu ar trebui sa conteze.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu, nu este dezavantajat.

| hacktek a răspuns:

Raspunsul scurt:
Da, este dezavantajat.