| anonim_4396 a întrebat:

Un curs de infirmiera în Cluj, știe cineva? Sa fie autorizat ma refer. Macar un site de încredere dacă știți din auzite, daca nu pe cineva care a urmat un asemenea curs în Cluj. Mulțumeschappy

1 răspuns:
| Eireann a răspuns:

Asistenta medicala si infirmiera sunt diferite. Asistenta medicala are fie studii postliceale (3 ani) sau studii superiare la nivel de licenta (4 ani), unele au chiar master. Sunt cadre medicale medii, pot efectua manevre medicale, administra medicamente, minitoriza functii vitale, curata rani, efectua pansamente si inca o gramada de lucruri in fuctie de sectie etc.
Imfirmiera/ ingrijitroare ajuta pacientii cu igiena zilnica ( dus, spalat pe dinti, imbracat), schimba patul, reface inverarul de seringi, ace, branule, pansamente, ajuta pacientul sa manance daca nu se descurca singur, insoteste
pacientul pana la sala de tratament sau cabinete, etc.
Din cauza lipsei de personal asistentele fac si treaba infirmierelor adesea sau studentele la asistenta medicala fac asta cand sunt in practica.