| adriana1991 a întrebat:

Un salariu de 1700 de lei net este decent pentru un contabil care lucrează la o firma mare de contabilitate și duce firma pana la balanta și inchide lunile și acum invata declarațiile și bilanțul?

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este un salariu bun pentru un incepator, odata ce acum invata sa faca acest lucru, neavand inca experienta.
Daca dovedeste ca este bun, dupa ce se face reviziurea i se va marii salariul.

| VoidEternal a răspuns (pentru Violleta2022):

Salariul minim pe economie în România este de 1524 de lei.

Adică un salahor, sau un om care impinge cărucioarele in parcarea unui supermarket câștigă cel puțin atât dacă lucrează legal.

Pentru un contabil care are studii și care lucrează la o firma MARE de contabilitate, 1700 e un salariu bun? N-aș zice.

| Violleta2022 a răspuns (pentru VoidEternal):

Ce face ea este contabilitate primara, nu munca de expert contabil si a spus doar, ca acum invata declaratiile si bilantul.
Asadar este un salariu bun de inceput, asta am mentionat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru VoidEternal):

Este dificil sa intelegi cand nu esti in domeniu si vorbesti in necunsotinta de cauza. dar sunt director financiar si lucrez in domeniu de vreo 30 de ani, deci stiu cum sunt platiti incepatorii chiar si in firmele mari.

| Violleta2022 a răspuns (pentru VoidEternal):

Cand fata asta a aplicat pentru acest job i s-a prezentat si salariul pe care ea l-a acceptat!
Asadar, comentariile tale sunt inutile si in necunsotinta de cauza, odata ce ea a acceptat sa lucreze pe acest salariu mic, de incepator, ca sa invete si eventual sa aiba o sansa sa creasca in compania asta.
Toti pornim de jos, pana capatam experienta si pana ajungem profesionisti atat de buni, incat targhetam numai salarii si pozitii inalte.

| VoidEternal a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu trăiești pe alt continent și evaluezi salariile din Romania. As vrea sa te vad descurcandu-te cu 1700 de lei. Vezi ce a scris și NLS.
Nu o fi expert contabil, dar de la a face o munca la care nu trebuie să știi nici să scrii, la contabilitate primara e ceva distanta. Și chiar daca nu ai nevoie de 2 facultăți tot ai nevoie de studii. Si pentru nici 200 de lei în plus? Crede-mă salariul este foarte MIC.

| Violleta2022 a răspuns (pentru VoidEternal):

Mai scriu odata, poate nu ai vazut bine, este o pozitie de incepator contabil, deci foarte normal pentru cat stie si executa acum.
Un incepator invata in perioada asta, deci petrece timp dublu sau triplu ca sa faca un bilant sau sa faca anumite operatiuni contabile, timp pe care nu-l putem impune clientului, ca nu ar fi normal, de aceea salariul este mic, fiindca firma pierde bani din cauza unui incepator, pe care il antreneaza pe banii companiei si nu are cum sa incaseze acel timp de invatare, clientului.

| VoidEternal a răspuns (pentru Violleta2022):

Ideea e că există același post in alte firme unde poate câștiga mai bine. La firma mea unde lucrează 150 de oameni un contabil începător are salariul de 2500 net.
Îți place să crezi că singura persoană care știe despre ce vorbește ești tu, dar nu ai nicio idee despre oamenii pe care ii consideri neștiutori.

| Violleta2022 a răspuns (pentru VoidEternal):

Prietena mea cea mai buna are cabinet de contabilitate si are angajati.
Pe un contabil autorizat si cu experienta il plateste ca atare, cu salariu mare, dar pe incepatori si pe cei care fac contabilitatea primara (si nu au facultate), ii plateste normal cu 2000 lei pe luna.

| VoidEternal a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci cu 300 de lei în plus.

| Violleta2022 a răspuns (pentru VoidEternal):

Ideea este ca poti sa pleci unde-ti convine, dar toti angajatorii se uita la motivul pentru care pleci de la o firma.
Fata carea scris acest topic a mentionat ca acum invata, deci este incepatoare si nu poate cere un salariu mare indiferent ca-i convine sau nu.
De altfel poate pleca unde doreste, daca ea crede ca poate face fata unor cerinte foarte mari, fara sa stie sa faca totul in contabilitate.
Toti plecam de la salari mici cand suntem incepatori, indiferent ca esti in Romania sau strainatate.
Primul meu job de contabil autorizat in strainatate, a fost la nivelul unui contabil incepator, pentru ca mi s-a spus in fata ca nu aveam experinta locala. Am acceptat chiar si acel salariu si am muncit acolo 4 ani ca sa invat si sa capat experinta locala, care m-a propulasat pe un salariu mare, pe adevarata mea valoare dupa ce am plecat din acea firma.

| Violleta2022 a răspuns (pentru VoidEternal):

Ia de vezi aici cat este un salariu NET de 1700 lei:
Brutul este 2868 lei

http://www.calculator-salarii.ro/1700-net-calcul-salariu-brut/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă este net, e decent.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Acum, in 2022, dupa marirea salariului minim? 1700 net pentru un contabil care invirte niste cifre importante si mai ales lucreaza la o firma MARE cum zici tu, e absolut INFECT.

| Frank51 a răspuns:

Este bun dacă este primul lui job.

| NLS a răspuns:

Nu prea, daca e vorba despre o firma medie sau mare.
Cunosc persoana care face acelasi lucru la o firma cu 40 de angajati si primeste 3300 net.

| Emma30555 a răspuns:

Nu este decent, e mult prea mic acest salariu raportat la munca pe care o face

| Brizbriz a răspuns:

Deh, mama, nu il retine nimeni sa stea, si sa nu isi caute job decent

am mai vazut contabile exploatate la maxim, pe bani de rahat, cu toate ca (una) tinea singura contabilitatea intregii fabrici de marime medie si ii promiteau in fiecare luna ca ii maresc salariu, si (MAI RAU) isi mai bateau si joc, in ultimul hal, ca nu au bagat destui bani intr-un prapadit de sistem de backup, asa ca evident ca la un moment dat si-a luat un ransomware, iar apoi a muncit 2 luni ca sa bage la loc toata contabilitatea

| haileewatson a răspuns:

Daca ai experienta in contabilitate (sau chiar daca esti incepatoare) te sfatuiesc sa iti gasesti un job intr-una dintre companiile Big 4: PwC, Deloitte, KPMG, Ernst & Young.

| SakuraHaruno4348 a răspuns:

Eu cred ca dacă ai studii superioare in domeniu 1700 e puțin. măcar 2500 net