| johnnymax a întrebat:

Un scenarist sau regizor are contract cu un studio de filme si trebuie sa lucreze la un numar specificat in contract de filme sau cum este?

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Stai linistit, din pacate in Romania nu prea poti prinde contracte pe mai multe filme in conditiile in care 99% din filmele naostre sunt produse independent (Buftea nu prea face filme romanesti, orientandu-se mai mult catre seriale si catre segmentul B-movies de la Hollywood). Iar contractele sunt jalnice daca nu primesti bani de la Institul Roman de Film (contracte care btw se dau pe pile : Netzer care a luat Ursul de Aur a primit 37. 000Euro pentru finantarea unui itnreg lungmetraj in timp ce alt regizori anonimi, prieteni cu cine trebuie au primit 3-400.000).

| Tribalm a răspuns:

Normal.Trebuie sa lucreze dupa un numar specificat de filme din contract