Întrebare recomandată | Walhalla a întrebat:

Unde ar fi mai bine, avand in vedere situatia actuala din Romania sa ma duc la facultate? La drept sau la jurnalism..Am aptitudini in ambele domenii..Inainte vrusem sa merg la jurnalism,dar stiu ca e foarte greu sa obtii un loc de munca,aici intra cei cu relatii, sistemul e oarecum corupt...Voi ce ziceti?

4 răspunsuri:
| taviyamato a răspuns:

La jurnalism, mult mai ok decat la drept, daca vrei un job mai rapid, nu uita ca poti face si un master dupa, dar eu nu as face dreptul pentru ca e plin de absolventi de drept, du-te relax la jurnalism, nu o sa regreti

| Lizzu a răspuns:

Oriunde iti trebuie "pile" si relatii sa obtii un loc de munca, dar mai bine alegi dreptul pentru ca e nevoie de dreptate in tara asta, iar jurnalismul e minciuna curata la tv... succes

| viotedy a răspuns:

E plin de avocati cu atatea facultati, un tanar fara experienta, fara bani=nici o sansa, mai bine jurnalism

| IonutDX a răspuns:

Drept
notar spaga pentru a intra in sistem
avocat spaga
procuror judecator
jurist

eu as opta pentru drept pentru ca orizonturile sunt mult mai largi