| anonim_4396 a întrebat:

Unde as putea sa ma documentez despre alegerea facultatii? (netul e mare, lasati deoparte ...alege ce-ti place)

Ce facultati va place voua si de ce?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu uita că facultatea este o loterie!
www.alegefacultatea.ro
Pa, pa.

| lindemona a răspuns:

Buna,

Eu sunt la Contabilitate si Informatica de Gestiune, la Universitatea de Vest din Timisoara. Sunt foarte multumita de facultate.
Acum, depinde si pe cine intrebi cum este. Cei care nu invata iti vor spune ca este naspa sau greu, cei care invata vor spune ca este bine si usor (sau cel putin ok).
Alegeti o facultate in functie de ce iti place, dar gandindu-te si la posibilitatile de angajare dupa terminarea studiilor.
Daca ai intrebari despre UVT, poti sa imi scrii pe privat. Iti pot oferi mai multe informatii, indiferent de facultate.

Succeswinking

| ovidiu8msn a răspuns:

La drept. Nu faci matematica, insă te omoara dreptul civil. Materile sunt frumoase, însa unele sunt exagerate (cantitativ). De aici poti iesii avocat, notar public, lucrător in administrația publică.

| coco4000 a răspuns:

Mie imi place facultatea de medicina UMF CAROL DAVILA de acolo poti sa te faci farmacist doctor doctor dentis si mai ales la farmacie castigi bine

| ahmet6 a răspuns:

Eu medicina generalista la Iasi, acolo as vrea sa dau, sau Galati "Dunarea de jos" chiar azi am gasit textele grile publicate de facultate, alt ceva nu mas vedea sa fac, de 3 ani visez la asa ceva, este o meserie nobila, acum depinde ce iti va placea tie sa faci.big grin

| alionadoareu a răspuns:

Eu sunt la contabilitate cu toate ca nu stiam cu ce se mananca atunci cand amintrat.E o profesie buna deoarece intotdeauna iti vei gasi de munca. In plus, vei invata la celelalte materii cum functioneaza economia, banii si de unde apar, iar din activitati "extrascolare" poti chiar sa afli cum faci banii sa lucreze pentru tine... in fine, e foarte interesant.