| LisaJulie a întrebat:

Unde castiga cel mai bine un translator ( in Europa)?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cine poate sti?

| VoidEternal a răspuns:

Cu atâtea aplicații și AI? Nicăieri.

| ReddY25 a răspuns:

Cine știe

| mastadont a răspuns:

Oriunde, ca traducător lucrezi mai mult de la computer oricum așa că ai nevoie doar de internet.

| mODIN a răspuns:

Asa ciudate mi se pare cateodata intrebarile asta laughing

In primul rand, translator nu e un job bine platit nicaieri.

In al doilea rand, depinde foarte mult ce limbi stii si in ce domenii esti specializat. Nu poti compara un om care vorbeste doar romana si engleza si are 12 clase cu unul care e expert in finante si afaceri internationale si vorbeste si araba, rusa, chineza si spaniola pe langa.

Dupa capul meu, cu cat esti intr-un loc unde circula mai multi bani si cu cat e mai mare nevoie fix de combinatia ta de limbi, cu atat vei fi platit mai bine. Banuiesc ca daca in Londra e o firma care are contract cu Arabia Saudita si Vietnam, iar tu vorbesti si araba si vietnameza, vor fi dispusi sa te plateasca decent.

| Dragobeta a răspuns:

In Parlamentul european. Te califici?