| Secbor a întrebat:

Unde imi recomandati sa urmez facultatea de jurnalism,la Cluj sau la Bucuresti? In ce masura ma ajuta prima optiune si in ce masura ma ajuta ce-a de-a doua? Din cate am inteles la Cluj se pune mai mult accent pe scoala, pe cand la Bucuresti ..se cam pune accent pe atentii happy.Ce parere aveti?big grin

16 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

In primul rand nu stiu de ce ai face facultatea asta, nu stiu la ce ti-o folosi. Presa scrisa astazi aproape ca nu mai exista iar daca ai talent nu-ti trebuie facultatea aia sa faci ceva cu talentul tau. In al doilea rand, notele iar nu-ti folosesc la nimic. Daca esti bun(a) cand te duci sa te angajezi nu te intreaba nimeni ce note ai avut, dai testul de angajare, scrii articol/eseu/prezentare, ce ai de facut, daca-l faci bine te angajeaza, daca nu - ura si la gara. Am vazut "zecisti" din astia care la interviu nu au fost in stare sa lege doua vorbe, n-a dat nimeni 2 bani pe notele acelea de 10 luate pe linguseala si spaga. Deci fa facultatea unde vrei tu, unde simti ca ti-ar fi mai bine; daca esti o fire activa, vioaie, descurcareata mergi la Bucuresti, daca esti genul de ardelean clasic, calm, linistit etc mergi la Cluj, ca altfel dai in mare depresie in balamucul general din Bucuresti. Succes, numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat, daca tu iti urmezi principiile inveti oriunde dar trebuie tinut cont distanta, care dintre ele iti este mai aproape de casa la ia sa mergi, succes!

| stpu a răspuns:

Vrajeli astea cu atentii. De obicei vor spune asta cei care au 10 restante, urmeaza sa-i exmatriculeze, si vor veni cu spaga ca sa ramana la facultate. La facultate profesorii evalueaza strict ceea ce ai scris la examen. Nu exista spaga pentru examen. Exista doar niste idioti sau niste muncitori care nu vin la cursuri, care nu sunt in stare sa scrie nimic pe foaie, si atunci vor face cadouri. Cand esti bun sau cand te bazezi strict pe ceea ce sti, n-ai de ce sa dai spaga, si nici un profesor nu-ti va da nota 4 pentru ca nu ai venit cu plicul. Profesorii te vor aprecia mai mult daca esti sincer, cinstit si vrei sa reusesti cu ceea ce sti(chiar daca nu sti de 9 sau 10).
Cluj sau Bucuresti? Depinde care e mai aproape de tine. Daca stai in apropiere de Cluj e normal sa alegi Clujul. Ca pe urma nu-ti va conveni sa vii cu trenul/masina de la Cluj la Bucuresti. Sau vei merge acasa foarte rar.
Eu ti-as recomanda sectia de Publicitate, nu jurnalism. Asa cum a mai spus cineva, daca ai talent, poti scrie linistit pentru un ziar.
Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| sylar2007 a răspuns:

Atata timp cat esti serios/serioasa si inveti nu ai de ce sa dai,, atentii''.la facultate dai,, atentii''atunci cand te duci din an in pasti la cursuri sau/si ai nevoie de un,, mic''ajutor sa treci examenele.Eu te sfatuiesc sa te duci la Bucuresti.De ce? ai mai multe oportunitati daca te duci la facultate in Bucuresti fata de Cluj.Gandeste-te cate trusturi de presa sunt in Capitala si cate trusturi sunt in Cluj

| Chainsaw a răspuns:

Uite cum sta treaba.Eu zic sa alegi sa faci facultatea la Cluj pentru ca la Bucuresti vei vedea ca peste tot e mancatorie toti dau spaga si te vei simtii prost sa vezi ca altul ia note pe spaga si tu ...iti zic din propria experienta.Eu traiesc in Bucuresti si nu imi place deloc ce vad.Decat sa stai aici si sa ajungi sa o iei pe alte caii cluburi, discoteci mai bine stai la Cluj. Bucurestiul e capitala mereu o sa fie asa cu spaga si pe aia nu ii vede cand copiaza pe tine te vede ca nu ai dus spaga si tu.Dar daca chiar ai ganduri serioase sa inveti atunci vei avea note bunicele happy nu foarte mari pentru ca profesorii o sa te traga in jos si o sa ii scoata pe aia cu note mai mari in fata.Asta e... in Bucuresti cei care au bani fac legea.Nu a trebui sa duc niste cadouri la diriginta sa nu`mi scada nota la purtare? Pai si nu m-ai mi-a scazut-o cand a vazut ca vin cu cadouri laughing. Oricum e alegerea ta. peste tot e cam acelasi lucru mancatorie, cearta spaga cat cuprinde.Mai bine ramai la Cluj inveti iti termini o facultate si apoi te stabilesti in Bucuresti de tot pentru ca aici se castiga mult mai bine.Alegerea ta happy. Bafta :*

| stpu a răspuns (pentru Chainsaw):

Nebunatico, spaga/coruptia exista pentru ca exista persoane ca tine dispuse sa ofere mereu bani/cadouri ca sa scape dintr-o situatie nefavorabila, in loc sa-si asume responsabilitatea pentru greselile facute. Nu stiu unde vezi tu spaga la Jurnalism in Bucuresti, probabil la o facultate particulara. Dar la Universitatea Bucuresti sunt profesori exceptionali care sigur nu-si murdaresc mainile cu spaga de la studenti.

| Chainsaw a răspuns (pentru stpu):

Fratica traiesti cumva in Bucuresti de vorbesti? In primul rand eu nu ofer bani/cadouri sa scap de situatii nefavorabile dar daramasem wc la scoala si parintii mei s-au dus la scoala cu cadouri sa nu am media scazuta la purtare. Unde vad eu spaga? Frate obisnuieste-te cu ideea ca peste tot se da spaga orice profesor accepta. Daca nu traiesti in Bucuresti si nu stii despre ce e vorba numai te apuca sa comentezi.Crezi ca daca mergi la Universitate si inveti o sa ai note mai mari ca cei care dau spaga? In nici un caz profesorii o sa ii ridice pe cei care dau spaga inaintea tawinking. Asta e. traim in Romania o tara plina de imposibilitati.

| stpu a răspuns (pentru Chainsaw):

Da, fratica, traiesc in Bucuresti, nu-ti scriu din coclauri. studiez la Universitate, am avut note mari fara sa dau spaga, niciodata nu s-a pus problema spagii/cadourilor, nimeni n-a recurs la asta, nimeni n-a cerut asa ceva. In plus am foarte multi profesori care te-ar exmatricula numai daca ai indrazni sa le dai spaga. Cred ca mai ai multe de descoperit. De altfel, probabil, ai posibilitatea sa dai spaga, si iti convine imaginea acelui oras al spagii pe care incerci singura s-o creezi.

| Chainsaw a răspuns (pentru stpu):

''Nimeni n-a recurs la asta''.Pai crezi ca ei sunt prosti sa dea spaga de fata cu tine? O dau si ei mai subtil happy.Vad ca tu traiesti in lumea ta roz cu floricele etc.Te las ca vad ca esti dus rau frate.Habar n-ai in ce tara traim unde toti ar face orice doar ca sa iasa ei primii.Stai linistit ca si la tine la Universitate dau aia o mica atentie un cadou acolo dar nu or fi prosti sa vada toata clasa.Cheers :`

| stpu a răspuns (pentru Chainsaw):

Ar fi mai interesant sa ne spui si cati ani ai, nebunatico...

| Chainsaw a răspuns (pentru stpu):

Nu vad dc te-ar privi varsta mea..in fine am doar 13.

| stpu a răspuns (pentru Chainsaw):

Si nu crezi ca ar fi mai bine sa te preocupe ceea ce are legatura cu scoala generala? Totusi, facultatea e prea mult pentru tine la anii acestia...

| Chainsaw a răspuns (pentru stpu):

Ma preocupa si scoala generala stai linistit tongue.Dar ti-am zis trebuie sa deschizi ochii...pt ca peste tot se fura.

| stpu a răspuns (pentru Chainsaw):

Ai grija de scoala ta. Inca nu sti cum stau lucrurile in aceasta societate. Mai ai multe de invatat. tongue

| Chainsaw a răspuns (pentru stpu):

Vad ca iti place sa si. ultima replica laughing'. Deschide ochii pentru ca peste tot exista spagari.Degeaba ai anii pe care ii ai pentru ca ai o mentalitate de copil maturizeaza.tewinking