| Ben1234 a întrebat:

Unde ma pot angaja la 15?

Răspuns Câştigător
| RaduRobertRO a răspuns:

Potrivit primului alineat al art. 13 Codul muncii, persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani. Aceasta înseamnă că minorul care a împlinit vârsta de 16 ani poate încheia un contract de muncă singur, fără nicio încuviinţare. Deci mai ai de asteptat un an pana sa muncesti legal. Fara acte, unde vrei happy daca accepta angajatorul.

9 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

Gasesti mai multe pe tema asta si aici: https://europa.eu/......dex_ro.htm

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

In ograda bunicilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea poți! Poate sa vinzi pliante! De ce nu vrei sa îți trăiești copilăria! Munca e stresanta! Vei avea timp ce muncești toată viața!

| Hyperion7 a răspuns:

Nu prea ai unde, decât dacă ai vreun vecin care acceptă să îl ajuți la chestii prin curte (daca stai la tara)
Dar în rest, eu as învața și aș pune mana pe niște bursa, nu strica.

| Gigiduru007 a răspuns:

La spatii verzi daca ai acordul familiei sau cioban.

| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani nu prea ai unde sa te angajezi, sunt locuri putin si se cere acordul ambilor parinti, dar majoritatea angajaotorlor refuza sa angajeze copii de 15 ansiori, fiindca sunteti mult prea mici si nu aveti inca conceptul de responsabilitate.
In orice caz, la 15 ani ai unica datorie sa mergi la scoala ca sa inveti.
Munca se poate face dupa terminarea liceului, avand o sansa mai buna la o cariera profesionala.

| ReddY25 a răspuns:

Nu ai unde, mai aștepți să crești

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La împărțit pliante.