| iwannabeperfect a întrebat:

Unde pot gasi testul holland( sau cum se numeste, nu stiu sigur) care-mi poate spune care este cariera potrivita pentru mine?
funda*

2 răspunsuri:
| SmokeyEye a răspuns:

La un cabinet al unui psiholog. Eu l-am facut cand eram in liceu, gratuit, la psihologul scolii. Nu iti recomand teste online, cel mai bine e sa discuti cu o persoana care poate sa te indrume in functie de calitatile, dorintele tale,de aptitudinile sau nivelul de inteligenta, rezistenta la stres,cerintele pe piata pentru locuri de munca in diverse domenii, si posibilitatile financiare.
Eu voiam sa devin psiholog sau jurnalist, iar in urma discutiei ( timp de o saptamana in fiecare zi) cu acel psiholog, am ales alta cariera ( inginer IT)- eu zic ca e cel mai bine pentru mine, momentan, pentru Romania. Si tu poti afla raspunsul.

| Valentina_7485 a răspuns:

Http://amn.ro/ Aici este pagina cu explicatii, click amn pentru/in scoli si iti alegi de acolo ce test vrei sa faci(clasa a VIII, orientare, etc.).