| Doctorfishadi a întrebat:

Unde pot sa dau mai departe dupa ce termin si iau bac-ul la profil electric? Avand in vedere ca dam acelasi bac cu cei de la stiinte ale naturii,nota va fi mica la mate, dar la celelalte 2 materii iau sigur 9.Conteaza asa mult nota la bac? Ce facultati pot urma dupa? Pot deveni medic veterinar sau dentist?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Dupa examenul de bacalaureat, poti urma o facultate de medicina veterinara sau una de medicina dentara --- nu are importanta faptul ca esti absolventul unui liceu din filiera teoretica sau al unuia din filiera tehnologica!
La admiterea din 2014, medicina veterinara Cluj, media de la bac conteaza in proportie de 85% iar proba teoretica(test grila biologie), in proportie de 15 % --- vezi admitere licenta :http://www.usamvcluj.ro/index.php/admitere
In schimb, admiterea la medicina dentara, fie ca este la Cluj, Iasi sau Bucuresti se face, in exclusivitate, printr-un concurs care consta in sustinerea unei probe scrise(biologie si chimie sau fizica)--- media de la bac nu are relevanta decat, poate, in cazul departajarii candidatilor cu acelasi punctaj la proba scrisa.

| Doctorfishadi explică (pentru alessia5158):

Multumesc,cei de la uman au aceleasi posibilitati? Crezi ca mai are rost sa ma transfer la ei in ultimul an sem 2? Acolo voi lua sigur cu peste 9 bac-ul! Si iata un exemplu ca in cazul nostru este incorect! Crezi ca la filo voi muri de foame dupa bac?

| alessia5158 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Sa te tranferi?! --- nuuu, in niciun caz! Presupun ca vei da examene de diferenta si daca asta se va intampla, iti risipesti timp si energie pe care, normal, ar trebui sa le folosesti pentru pregatirea admiterii la facultate.Mai mult, un profil uman iti va limita alegerile ---nu poti accede la facultati a caror oferta in specialitate este ceruta de piata muncii.Ramai cu diploma "la sertar"!
Succes si numai bine!

| Doctorfishadi explică (pentru alessia5158):

Iti multumesc, sincer nu ma tem de nici o materie la bac, doar de matematica.Decat sa raman cu diploma la sertar mai bine sa pic la vara la mate si sa iau la celelalte! Apoi voi face meditatii si iau in toamna la matematica, nu poti fi geniu la toate!