| AllyAllina a întrebat:

Urgeent! Ce se face la Facultatea de Relatii internationale si studii europene? Si ce pot sa fac dupa? Unde pot sa ma angajez?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Vezi aici http://www.upit.ro/......1-2012.doc

Cei care finalizează acest program de licenţă pot să desfăşoare profesii precum:

specialist în relaţii internaţionale,
diplomat,
consilier pe probleme de relaţii internaţionale şi integrare europeană în instituţii publice şi private,
analist de politică externă,
specialist în managementul conflictelor şi negociere,
funcţionar în organizaţii internaţionale,
funcţionar în administraţia publică europeană,
consilier şi manager pentru proiecte europene.
Competenţele profesionale pe care studenții le pot dobândi în urma obţinerii diplomei de licență sunt:

utilizarea fundamentelor teoriilor relaţiilor internaţionale în studiul proceselor europene si internationale
elaborarea proiectelor europene si internaţionale
utilizarea metodologiilor de analiză în domeniul relaţiilor internaţionale si afacerilor europene
proiectarea de strategii in domeniul relatiilor internationale si afacerilor europene
asigurarea de asistentă în domeniul negocierii internationale şi medierii între grupuri cu interese diverse
asigurarea asistentei în managementul relaţiilor din cadrul organizaţiilor şi instituţiilor implicate în procese europene si internationale

Competenţele transversale pe care studenții le pot dobândi în urma obţinerii diplomei de licență sunt:

gestionarea informaţiilor specifice rezolvării sarcinilor complexe în context (receptarea, transmiterea, prelucrarea, stocarea infromaţiilor în documente de profil), inclusiv prin utilizarea la nivel avansat a unei limbi de circulatie internatională si la nivel mediu sau avansat a unei a doua limbi străine
aplicarea tehnicilor de muncă eficientă în echipă multidisciplinară corespunzatoare diverselor paliere ierahice
autoevaluarea obiectivă a nevoii de formare profesională în scopul inserţiei şi adaptabilităţii la cerinţele pieţei muncii
DEpinde și de șansa fiecăruia în viață. Ai aceset competenție dar cum spuneam trebuie să ai noroc sau să te ajute cineva, să ai vreo pilă ceva.