| tewutu a întrebat:

V-a fost usor sa va hotarati la ce facultate vreti sa va duceti? V-a trebuit timp (1-2 ani)? V-ati ascultat parintii? Ati fost impulsionati de anumite persoane sa va duceti spre un domeniu anume? Regretati alegerea facuta?

5 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Personal am ales facultatea dupa bacalaureat. Nu cred ca trebuie sa alegi cand esti inca necopt, asa cum nu cred ca e in vreun fel benefic sa asculti de parintii tai cand vine vorba de aceasta alegere. Cred ca decizia trebuie sa iti revina doar tie, ca un alt examen al maturitatii. Mi-a luat cam 2 zile sa ma decid, mai ales pentru ca lucram deja in domeniu dar si pentru ca am ales sa fac o facultate mai mult de hobby. Nu regret alegerea facuta, au fost 3 ani misto in care am avut si sansa de a nu fi nevoit sa dau prea des pe la cursuri, avand astfel timp suficient pentru proiectele personale dar si privilegiul de a avea pentru prima data o medie perfecta. Ca un sfat pentru viitor, nu va apucati de licenta in ultima luna, va veti alege cu o tona de stress si 4 din 5 zile nedormite. Nu regret insa nici chiar aceasta decizie pentru ca nivelul de adrenalina atinge cote paroxiste. In alta ordine de idei, cred ca e important sa alegi ceea ce iti place si ce te avantajeaza indiferent de ce spun altii, pentru ca e momentul in care ai depasit deja varsta la care te ascunzi dupa ''fusta mamii''. Independenta se castiga prin decizii.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Eu trec în clasa a-XII-a şi m-am hotărât în privinţa facultăţii pe care o voi urma încă de acum patru ani.
Nu a fost nici o recomandare din partea părinţilor sau a rudelor şi din partea altor persoane.
Pur şi simplu, soarta a fost să merg cu bunica mea într-un loc şi să rămân profund impresionată de oamenii de acolo şi de profesiile lor.
Sunt sigură că nu voi regreta niciodată alegerea pe care am făcut-o deoarece este alegerea proprie şi îmi doresc cu adevărat să îmi îndeplinesc visul.
Pa-pa.

| elComandantee a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Şi nu ţi-ai schimbat părerea? Tot concepţiile de clasa a VIII-a le ai?

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru elComandantee):

Nu, nu mi-am mai schimbat-o.
Ştiu că decizia aceasta va fi cea mai benefică pentru viitorul meu iar cariera aceea mi-o doresc cu adevărat.

| elComandantee a răspuns:

"V-a fost usor sa va hotarati la ce facultate vreti sa va duceti?"
Decizia asta se ia la o vârstă la care se presupune că eşti independent,ai terminat liceul, eşti capabil să iei singur decizii.
N-ai nevoie să asculţi de părinţi, eventual să-ţi dea nişte sfaturi de care tu ţii cont sau nu.
Ar trebui să te duci unde vrei tu, unde îţi place, nu după impulsionările altora.