| nevermatch a întrebat:

V-ati gandit vreodata sa va luati un an sabatic? La ce varsta si de ce v-ati ocupa in acel an?

14 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Daa. Peste cativa ani, 2-3 ani poate. As călători non-stop, pe fiecare continent. Mi-am mai luat in rest luni sabatice pentru calatorii, cel mai mult am stat 3 luni si am vizitat 15 orase, 3 continente. Ador sa calatoresc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incepand cu sfarsitul liceului, mi-am tot luat ani sau luni "sabatice".
La 19 ani pur si simplu am stat (un an si ceva), apoi m-am apucat de cursuri.
In rest am acceptat diferite job-uri scurte sau medii, platite ok dar nu cu norma intreaga.
In prezent ma pot considera freelancer, sunt liber profesionist de ceva vreme dar am mai multe activitati pe care
le programez cum am chef, si imi aduc venituri.

| nevermatch explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu te-au incurcat golurile din CV?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru nevermatch):

Nu. Nu m-a întrebat nimeni ce am făcut în 2016, de exemplu.
Oferte de muncă am mereu, fiind cunoscut într-un oraș mic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Chiar acum mi-as lua...

Sau peste vreo 2 saptamani, dupa concediul de iarna.

Probabil as incerca sa scriu o carte.

| GabiDumitrescu a răspuns:

O idee foarte buna. M-as duce la naiba in virf de munte si nu as mai da cu ochii de civilizatie.

| nevermatch explică (pentru GabiDumitrescu):

Hmm.
Esti ok?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nevermatch):

Raspuns sincer? Nu, nu sunt ok. Bine, pot simula faptul ca sunt ok, fac asta cu un relativ succes de vreo 35 de ani. Pot fi si prezentabil, profesional, sufletul petrecerii, o persoana pe care sa te bazezi si care rezolva probleme pe care altii nu le-ar dezlega nici cu pistolul la cap. A, da, si mai am si un nivel extrem de mare de toleranta. Atit fizica cit si psihica (mai putin durerile de masele/dinti si situatiile in care astept fara un scop anume sau trebuie sa ascult un idiot cum bate cimpii). Dar nu, nu sunt deloc ok.

| minrest a răspuns:

Ani sabatici isi iau profesorii universitari. In anul sabatic, scriu o carte sau efectueaza o cercetare care cere o concentrare deosebita. Fac o cerere la Universitate, ca sa fie platiti si sa le pastreze catedra. Iar daca un om mediu are ceva banuti si vrea sa se odihneasca, sa stea la o ruda in strainatate, sa vada lumea, sa isi faca casa de vacanta sau altceva, si intrerupe munca, nu inseamna ca a luat un an sabatic. Se spune ca a luat concediu fara plata.

| nevermatch explică (pentru minrest):

An sabatic = pauza platita sau nu, dar locul de munca il ai asigurat la intoarcere.
Eu nu sunt profesor universitar, dar unde lucrez e ceva comun sa-ti iei un an sabatic daca ai 7-10 ani in campul muncii, uneori primesc si oportunitati de cursuri prin afara pentru ca trebuie justificata pauza.

| minrest a răspuns (pentru nevermatch):

Daca faci cursuri, nu poti sa ii spui pauza. Deci s-a adoptat si in alte domenii. Probabil servicii financiare, ceva.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, am mai multe proiecte personale, dacă o să meargă vreunul cum mă aștept eu de bine, peste vreo 3 ani aș vrea să-mi iau un an să mă ocup mai mult de el. 28-30 de ani. Dar în general mă gândesc că aș pierde timpul, în teorie e ușor să zic: o să fac x, y, dar când nu mai ai o rutină, un deadline etc, te apucă procrastinarea laughing

| NunuNini a răspuns:

Legislatia muncii din Romania permite?
Daca da, l-as lua cam oricand. Si as calatori in locurile pe care vreau sa le vizitez.

| Valkyrie95 a răspuns:

E pe lista mea de dorinte.
Nu e vorba de varsta, ci de un moment in care voi avea mai multa stabilitate in viata mea/ voi fi multumita de punctul in care am ajuns si ma voi simti impacata cu decizia de a lua o pauza atat de lunga.
In principiu vreau sa calatoresc, sa invat sa cant la pian sau chitara electrica, sa pictez, sa gatesc, sa fac sport zilnic, sa dorm cat vreau si la ce ora vreau.
O parte din lucrurile astea la fac si in prezent, dar contratimp.