| anonim_4396 a întrebat:

Va rog daca ma puteti ajuta, vi-as fi recunoscatoare.Sunt la filologie, a 11, imi place sa scriu, imi plac copiii, imi place sa ajut, si imi place sa lupt pentru ce imi doresc, problema e ca nu stiu ce imi doresc.Pendulez intre medicina si litere/limbi straine...e o diferenta ca de la cer de la pamant.Cum as putea sa-mi dau seama daca nu-mi place medicina?

6 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Ai putea incerca la litere si sa faci in paralel modulul pedagogic, poate ti-ar placea sa predai mai incolo o limba straina sau limba romana. Nu este foarte banoasa meseria, dar daca iti place cred ca poti gasi moduri in a o face banoasa.

| EllenaStefania a răspuns:

Gandeste-te la situatiile de urgenta in care trebuie sa fi puternica sa actiobezi rapid, avand viata unui om in mana ta. Cand plange un copil daca ii poti face injectia sau te topesti toata... Meseria de doctor implica ani multi de facultate doctorat cam pe la 35 de ani o sa devi doar daca te ti de carte bine! Pe cand limba straina e mult mai usoare o facultate ca toate celelalte si. Ai mai multe avantaje desigur ca e mai banoasa meseria de doctor dar gandeste-te daca o sa fi capabila sa iti asumi toate riscurile!

| AnaMaria2719 a răspuns (pentru EllenaStefania):

Multumesc frumos, sunt constienta ca trebuie sa iti asumi, si ca ai o satisfactie enorma cand salvezi pe cineva, insa nu stiu daca as putea trece peste faptul ca am pierdut pe cineva, daca as putea sa continui.In orice caz unui medic din 100 ii mai pasa asa cum ar trebui sa -i pese, e na a murit, atatea i-au fost zilele, eu in prezent iti zic sincer sunt detul de fricoasa sa zic asa, am facut injectii, moldamin cand eram mica si am ramas asa marcata ca nu mi-am mai facut analizele de vreo 3 anihappy.La partea cu invatatul nu e o problema, tocmai imi place sa invat si pot sa zic ca e poate printre aingurele lucruri la care ma pricep cel mai bine, de fapt la asta excelez, si nu vreau sa merg la facultate si sa nu invat, ar insemna sa ma pierd.Mulrumesc frumos pentru raspuns!

| AnaMaria2719 a răspuns (pentru EllenaStefania):

Apropo, am uitat, daca acum ma agit cand vad ca unui om ii e rau, daca ma inspaimant cand vad sange, sau daca ma tem de eu stiu alte lucruri ce tin de medicina, daca ma duc la medicina, si dau fata in fata cu teama mea, oare nu o depasesc? Oare medicina nu m-ar ajuta sa ma formez si sa am o anumita conduita resposabilitate? Sau ar fi posibil sa ma faca sa renunt...

| alessia5158 a răspuns (pentru AnaMaria2719):

Ai impresia ca cei care studiaza medicina nu "experimenteaza" asemenea emotii?! Fii sigura ca da --- cel putin la inceputul studiilor medicale, apoi, pe masura ce avanseaza, emotiile se estompeaza si chiar dispar in totalitate.

| EllenaStefania a răspuns:

E normal sa te schimbi. dar o sa iti fie foarte greu la inceput. Uni oameni sunt nascuti pentru asta alti nu. SI treaba cu moldaminul si eu am facut acum un an 6 luni si ramaneam paralizata in pat de durere! Gandeste-te cum reactionai tu cand iti facea injectia aia daca la randul tau ai face unui pacient la fel ca tine ai putea?