| renyrenata a întrebat:

Va rog frumos ajutati-ma sa ai gasesc mamei mele un loc de munca.Are varsta de 42 ani e necalificata si are doar 10 clase sta in judetul Bacau.Va rog ajutati-ma urgent.

Răspuns Câştigător
| taviyamato2 a răspuns:

Da, pare dramatica situatia mamei tale. Nu vreau sa sugerez nimic rau dar daca in Romania nu e de lucru ar putea sa incerce in strainatate acum cat mai este inca in puteri, cel putin pentru viitorul tau. Pe la agentiile de munca sunt oferte pentru strainatate, chiar si in agricultura, daca e greu nu ai ce face, trebuie sa muncesti. In agricultura nu se prea cer multe si eu personal cunosc multe persoane care au lucrat in strainatate in acest domeniu, exclusiv din motive financiare. Problema e ca trebuie sa mearga printr-o firma acreditata de fortele de munca, mai era reteaua aceea EURES. Intra pe EU BOOKSHOP si poti comanda carti gratuite de la UE, pentru munca in strainatate, cursuri finantate de UE ( daca pe raza judetului sunt cursuri finantate de UE o poti incuraja sa mearga sa invete ceva, oricum cu 10 clase nu are sanse foarte mari pentru ce stiu eu ce meserie complicata ), oricum eu din cate stiu in Bacau nu prea e de lucru. Daca se hotaraste sa plece in strainatate sa aiba grije mare cu ce firma va pleca, restul nici nu mai conteaza, nu e o drama sa lucrezi in alta tara, eu recomand Germania, Olanda, danemarca, norvegia.

2 răspunsuri:
| Elly7890 a răspuns:

Eu nu vreua sa te jignesc sau altceva dar avand in vedere ca nu are studii sunt f mici sanse sa isi gaseasca undeva! crede-ma ca cunosc cazuri cu tot k liceul facut si facultate si nu isi gasesc! ar putea incerca pe undeva la pliante sau ca femeie de servici pe undeva dar oricum ai fi extrem de greu gasesti ceva!

| Okami23 a răspuns:

Incearca la firmele pentru strainatate