| anonim_4396 a întrebat:

Va rog raspundeti-mi! As vrea sa dau la Drept, dar sanse sa intru ar fi doar la frecventa redusa. Conteaza asta pe viitor la angajare chiar daca voi termina cu note mari? As avea dreptul sa merg la cursuri zilnic? Este posibil dupa 1 an sa ma transfer la cursuri la zi normale (pe baza notelor poate?)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La angajare conteaza diploma de licenta si cunostintele tale de drept, conform L.1/2011, citez:
"(5) Diplomele şi certificatele de studii universitare eliberate de instituţiile de învăţământ superior, în condiţiile legii, pentru aceleaşi programe de studii, indiferent de forma de învăţământ absolvită, sunt echivalente. Metodologia de organizare a examenelor, competenţele şi cunoştinţele verificate, corespondenţa dintre rezultatele învăţării şi notele, diplomele sau certificatele de studii acordate trebuie să fie identice pentru orice formă de învăţământ corespunzătoare unui anumit program de studii din cadrul unei instituţii de învăţământ superior."
Poti frecventa cursurile.
Este posibil sa te transferi, daca indeplinesti conditiile prevazute de Regulamentul facultatii si transferul este aprobat de conducerea acesteia.

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Va conta in sensul ca tara este plina cu absolventi de drept, psihologie si ziaristica.

| justadream94 a răspuns:

Din sem 2 poti intra la zi!
si nu tine nimeni cont atata timp cat esti foarte bun!