Întrebare recomandată | OhFuckIForgotMyNameAgain a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Nu stiu ce facultate, respectiv universitate sa aleg.
Sunt in clasa a XI-a, la profil real. Sunt pasionata de cultura, literatura, limbi straine, istorie, filosofie, psihologie, fizica, chimie si practic un sport de performanta.
Punctul meu forte este literatura, fiind in stare sa compun, comentez, extrag esentialul. Cei din jur ma catalogheaza, de obicei, drept "cea care scrie frumos si citeste mult". Totodata, ma descurc foarte bine si la fizica, chimie, biologie; sunt stapanita de stetea de cunoastere.
In plus, ma preocupa filosofia si vietile filosofilor, istoria universala si psihologia umana.
Sunt, intr-un cuvant, in mare ceata. Nu am nici cea mai mica idee despre ce facultate ar tebui sa urmez. Mi-ar placea sa studiez in strainantate, insa parintilor le-ar fi foarte greu sa ma intretina, asa ca m-am gandit sa aplic pentru o bursa si sa imi caut un part-time in tara respectiva. Problema este ca nu am gasit o facultate care sa ma satisfaca si in preajma careia sa se afle posibile locuri de munca platite decent pentru a ma intretine. Am luat in considerare si studiatul in tara, insa, din nou, nu am nici cea mai mica idee despre domeniul pe care ar trebui sa il aprofundez. Daca merg la litere, viitorul meu este trist-ajung cadru didactic. Daca merg la istorie/arheologie, s-ar putea sa ma trezesc ghid de muzeu la terminarea facultatii. Daca merg la psihologie, pot s-o iau putin razna si sa raman pe drumuri, somer (stiu ca e mult de tocit). Daca merg la fizica, risc sa imi fac viata grea, fiindca matemaitca nu imi este cea mai buna prietena.
Am cautat, m-am documentat, m-am analizat, am facut tot felul de teste (suna stupid), am incercat nenumarate metode de diagnosticare a problemei, insa am esuat.
Daca cineva poate sa ma ajute, sa ma indrume in aceasta privinta, va rog sa o faceti!
Parintii vor sa merg la medicina, insa eu nu imi pot lasa viata sa treaca prin fata ochilor intr-un spital, ajutand/omorand oameni. pur si simplu nu e genul meu.
M-am gandit si la criminalistica, insa nu cred ca exista asa ceva in tara noastra. Voi ce ati face in locul meu?

8 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Ai putea sa faci Jurnalism. Daca tot te pricepi la scris si ai si cultura generala.As fi curioasa ce anume ti-a iestit la teste si ce teste ai dat.

| OhFuckIForgotMyNameAgain explică (pentru ElenaSA):

Am facut teste psihologice pe internet, iar, la psihologul scolii, am facut un test special pentru depistarea carierei spre care ar trebui sa ma indrept. Majoritatea rezultatelor veneau sub forma: "Esti un artist. Nonconformist. Visator. Idealist", etc.

Este meseria de jurnalist una bine platita?

| ElenaSA a răspuns (pentru OhFuckIForgotMyNameAgain):

Vorbesc despre teste de interese si de aptitudini. Ceea ce-mi spui tu ca rezultat arate mai mult a test de personalitate.Incearca pe www.go.ise.ro.Sunt chestionare si acolo.Bafta!

| Doηηa a răspuns:

Te-ai gândit la Facultatea de Drept?

| OhFuckIForgotMyNameAgain explică (pentru Doηηa):

Nu ma intereseaza catusi de putin. Sora mea a urmat dreptul si acum e somera. Are nevoie de stagiatura ca sa profeseze in domeniu si nu gaseste o persoana dispusa sa o ia sub aripa ocrotitoare.

| GoldandSilver a răspuns:

Ti-as recomanda sa faci Facultatea de Litere si sa devii scriitor.

| OhFuckIForgotMyNameAgain explică (pentru GoldandSilver):

Stii cum se spune, artistii sunt muritori de foame. Crezi ca voi putea sa duc un trai bun de pe urma unor carti publicate?

| CristinaMaria1987 a răspuns:

Facultatea de jurnalism este foarte bine platita