| Victoriutza a întrebat:

Va rog sa ma juati, am de facut un comenatriu si nu prea ma pricep puteti sa-mi spuneti o formula de inceput si una de sfarsithappy. Va sunt recunoscatoarebig grin

2 răspunsuri:
| Justanairhead a răspuns:

Scrii la inceput putin despre autor, apoi enumeri cateva opere de ale sale unde la sfarsit spui despre opera respectiva despre care ai de facut comentariul. faci un mic rezumat a cartii, povestii sau despre ce ai anume de facut in care introduci si cateva caracterizari a personajelor principale plus citate din texte, iar la sfarsit ti-as recomada sa inchei cu o concluzie de a ta gen "in opinia mea " da o nota foarte buna in fata profesorilor si esti bine punctata. dar vezi sa te incadrezi in maxim 3 pag. eu ti-as spune sa faci gen 2 pagini. ca sa nu ratezi nici esentialul dar nici sa nu plictisesti proful/profawinking good luck!

| BubuBubbleXd a răspuns:

Incepi cu date despre autor si opera. apoi continui cu " in primul rand", "pe de o parte ", care formula iti place mai mult. Nu uita sa introduci citate din text, personificari, comparatii etc. La sfarsit adaugi concluzia. Sper ca te-am ajutat si sper sa iei o nota mare mare :*. Funda? puppy dog eyes