| Rainner a întrebat:

Vă salut!
Am si eu nevoie de un sfat.
Am 24 de ani și nu stiu pe ce drum s-o i-au din punct de vedere profesional.
La modul că am câteva variante însă nu stiu ce să aleg.
Prima variantă ar fi să i-au categoriile C/E și să plec în afară pe camion.
A doua variantă ar fi să dau undeva în cadrul MAI, gen Politie/Jandarmi etc si să stau acasă.
Ideea este că aceste două variante se bat cap in cap.
Deoarece eu pun problema, in felul următor:
Dacă plec pe tir, voi putea să-mi iau casă/mașină si să-mi permit să mă întretin mai bine din punct de vedere financiar.
La MAI, avantajul este că stau acasă, este un joob sigur, nu-mi pun în pericol sănătatea, deoarece pe tir, cam așa este însă nu voi putea să-mi iau o casă/mașina (la care visez) si etc
Ideea este că trebuie sa iau acum decizia, deoarece am dreptul să dau la politie pana la 27 de ani.
Voi ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| liviah12 a răspuns:

Eu cred ca daca ai muncit atat de mult pentru a ajunge in politie, nu merită sa lasi totul sa cada. pe tir castigi cum castigi, dar si lucrand in celalalt domeniu poti strange ceva banuti si sa te descurci. nu merită sa te pui in pericol si sa fii atat de departe pe casa, doar atunci cand stii sigur ca nu se va intampla nimic
sper sa consideri acesta un raspuns bun!

| FreddieM a răspuns:

Din polițai poți sa ajungi șofer pe tir, dar invers...
Cheers

| siriusblack98 a răspuns:

Dar tie care ti ar place mai mult? Adica ai vreo inclinatie aparte pentru una din cele doua? Ca totusi sunt total diferite, chiar nu au lucruri in comun. Eu am lucrat ca si coordonator de transport, aveam in subordine o flota de aproape 100 de camioane, crede-ma ca soferii aia chiar aveau viata grea pentru ca era foarte mult de munca, aveau multa raspundere si incasau injuraturi din multe directii. Adica eu personal nu as alege in veci o asemenea meserie desi vin din domeniul transporturilor. Nu zic ca in MAI viata e mai usoara. Ca si acolo ai raspundere mare, iti pui viata in pericol in anumite situatii, incasezi injuraturi pe banda, esti lacheul superiorului ierarhic etc. Chestia cu varsta de 27 de ani e prima data cand o aud, chiar nu stiam ca exista limita de varsta deoarece cunosc cazuri cand au intrat in politie la 30 si ceva de ani, chiar am un vecin inginer care a facut scoala de ofiteri sau ceva de genul pe la 34-35 de ani si acum e politist. Dar ma rog, nu am cunostinte prea multe pe subiectul asta ca nu m-a interesat foarte tare o cariera in MAI.

| ioana748 a răspuns:

Avantajul in MAI este ca pe langa statutul social deloc de neglijat, aveti si avantajul ca iesiti mai devreme la pensie.
Apoi salariul creste in funcție de vechime si gradele pe care le obtineti.
Pe tir sunt de asemenea avantaje...se castiga bine in timp relativ scurt daca obtineti contract in strainatate si intr adevar v ar fi mai usor Intr un demers de cumpărare a unei locuințe.
Ambele variante de job sunt interesante pentru un barbat.
Orice alegeti ar fi o alegere buna.
Va doresc mult succes.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In MAI trebuie sa-ti placa putin. Mie mi-a placut si tot nu m-am bagat. Chiar politistii ma sfatuiau sa vin la ei, cand lucram in paza si am tot "colaborat" cu ei. Dar neavand studii si chef sa studiez, as fi ramas probabil la ordine publica toata viata, cu ture nocturne, de care mi s-a luat deja in timpul serviciului de paza.
Pe camion e alta mancare de peste, traiesti destul de murdar, incomod, lumea te percepe ca pe un nimeni. Fug si fetele (alea misto) de camionagii, ca se stie si de faptul ca opresc prin parcari si mai dau moe cu 10 euro laughing
Sunt si posturi de soferi care nu implica viata in cabina, dar oricum, departe nu ajungi cu meseria aia. Iar riscul de a muri intr-un accident rutier cred ca e mult mai mare decat cel de a avea un accident sau agresiune in alt domeniu.
Eu ma gandeam sa devin sofer de autocar, cand eram mic. E mult mai elegant, si se pune pret pe siguranta, nu pe tras la rampa si rapiditate. Mai o excursie, o cursa externa cu echipaj in 3... Merge, fata de camion. Si condusul mi se pare mai simplu pe autocar, ca e dintr-o bucata. Si viteza maxima e mai mare laughing