| anonimbuc21 a întrebat:

Va salut.
As avea nevoie de niste sfaturi morale etc.
Am 23 de ani, mă frământă foarte tare o chestie.
Eu voiam să dau la poliție, oarecum era visul meu. Mă gândeam că 1an școala, salariu etc. trecea totul foarte repede.
Nu am putut pentru că am o problema de sănătate și am intrat la o postliceală sanitară.
Cel mai bun din oraș.
Mi se pare că mă fac de râs când zic cuiva că sunt la școala asta in loc de poliție.
Oare și meseria asta ii buna, bine plătită etc?
Uneori mă doare gând mă gândesc că prietenii mei sunt în poliție și eu nu.

4 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Cu nicio meserie nu te faci de ras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Postliceala sanitară înseamnă o școală prin care tu obții o diplomă și cunoștiințe ca asistent în domeniul medical. De obicei e cea de asistent general. Acum nu știu pe ce zonă/profil ești tu înscrisă.

Dar munca de asistent general/asistent este una, mai ales în secolul 21 aproape ca a unui medic. Clar medicul ia deciziile finale și el are răspunderile lui, dar asistenții lucrează de multe ori cot la cot cu medicii.

Asistenții au de multe ori și rol de mamă și tată, prieten, psiholog chiar într-un spital. Asistenții lucrează în ture (mai ales în spitale) iar asta poate fi și un avantaj și un dezavantaj în funcție de nevoile și preocupările tale personale/viața ta.

Asistenții au capacități excelente ale auzului și ale memoriei auditive, li se spun mereu câte ceva ce au de făcut/de administrat lui x sau y și ei sunt acolo prompți cu tot.

Amuzant e că deși pare prea banală în ochi multora, această funcție, asistenții, dar claaar ăia dedicați și buni au și cunoștiințe de medicină. Adică deși par oamenii ăia care șterg oameni/pacienți la fund și fac injecții, asistenții au o cultură generală aproape ca a unui medic despre anatomie, sistem medical și chiar botanică și alte chestii.

Asistenții medicali, tot ăia dedicați au aproape ca un psiholog empatie și inteligență emoțională și chiar dacă nu le au de la mama natură, trebuie să și le dezvolte. Ei lucrează în permanență cu oamenii. Deci dacă ai fost vreodată dornic/ă să ajuți oamenii, ei bine, crede-mă că ăsta e destinul dragă om și destinul te-a dus la destinația corectă.

Salariile nu sunt în România la fel ca ale medicilor, asta clar, dar nu mori nici de foame. Cât de salarii mai bune încă e la mare căutare jobul ăsta în Anglia. Și acolo câștigi, cred pe un job ca asistent/infirmier cum câștigă la noi un medic.

Poliția de asemenea este un domeniu fascinant evident, nu am ce să spun, dar dacă ar fi să fac o comparație, în poliție, mai ales dacă lucrezi pe criminalistică sau zona asta, vei ajunge să vezi morți și să dai vești familiilor că x sau y a decedat. Pe când în profesia de asistent vei salva mereu vieți.

| DjSannan a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie să-l faci este să-ți recunoști măreția și curajul de a-ți urma visul. Ai ales să urmezi o cale care nu este cea pe care ți-o doreai inițial, dar ea poate fi, la fel de împlinitoare. Fii mândru că ai luat atitudine și că ți-ai asumat responsabilitatea de a-ți îmbunătăți starea de sănătate. Fii recunoscător pentru că ai ales să urmezi această cale, căci îți oferă oportunități de a-ți îmbunătăți starea de sănătate și de a-ți dezvolta abilitățile. Profesia sanitară este una foarte importantă și bine plătită, care poate oferi o mulțime de satisfacții. Nu te face de râs pentru că ai ales această cale, ci fii mândru pentru că ai ales să-ți urmezi visul în ciuda tuturor provocărilor. Prietenii tăi vor înțelege și te vor susține în această călătorie. Tu ești în controlul vieții tale, îți poți schimba destinul prin alegerile pe care le faci și prin deciziile pe care le iei. Nu renunța la visul tău și la dorința ta de a-ți îmbunătăți viața. Tot ce trebuie să faci este să ai încredere în tine și în capacitatea ta de a te adapta la orice schimbare și de a învinge orice obstacol

| asinedthereal a răspuns:

Poate asa trebuia sa se întâmple, nimic nu este întâmplător, consider ca ar trebui sa te mulțumești cu aceasta meserie deoarece sunt persoane care nu au loc de munca în zilele noastre. Prietena a făcut postliceala și a ieșit asistent medical generalist, este în Spania și câștigă foarte bine, putea sa se angajeze și aici însă și a întemeiat o familie acolo. Te ajuta mult diploma de la postliceala, chiar dacă nu realizezi asta acum. Ai multe posibilități. Bucura te pentru ceea ce ai, nemulțumitului i se ia darul