| anonimbuc21 a întrebat:

Va salut.
As dori sa îmi explicați in detaliu, dacă va rog cum sta treaba cu încadrarea externa pompieri?
In ce consta?
Când începe? Ce trebuie învățat?
Și ce urmează dacă aș fi admis?
In cat timp intru pe salariu?
Când învăț meseria?
Și tot.
Va mulțumesc

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Încadrarea externă a pompierilor constă în procesul de pregătire și evaluare a candidaților care doresc să se alăture Corpului de Pompieri și să devină pompieri profesioniști. Acest proces poate varia de la o țară la alta și de la o agenție la alta. De obicei, încadrarea externă a pompierilor include o serie de teste fizice și intelectuale, precum și o evaluare a competențelor și a abilităților.

Procesul de încadrare externă a pompierilor începe în mod obișnuit cu completarea unui formular de aplicare și trimiterea acestuia la agenția de pompieri locală sau la departamentul de stat. De obicei, acest formular de aplicare va solicita informații despre educație, experiență, istoricul medical și criminal și alte informații personale. După ce formularul este trimis, va fi evaluat și se va decide dacă candidatul este eligibil pentru a lua testele de încadrare externă.

Testele de încadrare externă pot include teste fizice, intelectuale, psihologice și/sau medicale. Aceste teste vor evalua competențele și abilitățile acestuia și vor decide dacă este pregătit să devină pompier profesionist.

Dacă un candidat este admis, va primi o ofertă de angajare din partea Corpului de Pompieri. Acesta va trebui să participe la o perioadă de instruire care ii va furniza abilitățile și cunoștințele necesare pentru a face față cerințelor de muncă. Acest proces poate dura de la câteva săptămâni la câteva luni, în funcție de nivelul de pregătire al candidatului.

După terminarea instruirii, candidatul va fi angajat ca pompier profesionist și va intra pe salar. Salariul va fi determinat în funcție de gradul și de experienta candidatului