| agent007u a întrebat:

Va salut! Care este diferenta dintre Criminalistica si Criminologie si cum pot urma una dintre aceste specialități? La ce facultăți? Ce examene voi avea?

3 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Https://dexonline.ro/definitie/criminalistica
"Știință care se ocupă cu cercetarea mijloacelor și cu elaborarea metodelor pentru prevenirea infracțiunilor, pentru examinarea probelor judiciare în vederea descoperirii infracțiunilor săvârșite și a infractorilor. "
https://dexonline.ro/definitie/criminologie
Știință care studiază criminalitatea, cauzele ei și găsirea metodelor pentru prevenirea și combaterea ei.

prima se ocupa in primul rand de dovezi, apoi de de psihologia criminalului, chestie care rezulta din dovezi, iar apoi sa dovedeasca in curtea de judecata ca sa condamne criminalul

a doua se ocupa NUMAI de psihologie si sociologie, ca in principal sa previna, nu sa dovedeasca

| Iote a răspuns:

Inainte de asta, ar trebui sa stii ca in practica nu este tocmai ca in filmele americane. Despre asta sa te interesezi.

| Corina64 a răspuns:

Criminologia este disciplina care studiază crimele și comportamentul criminal mergând pe o abordare teoretică, istorică și empirică/statistică.
Criminalistica se ocupă în mod special cu teoria și practica investigării criminale. Aceasta dezvoltă și utilizează procedee tehnico-științifice pentru a descoperi și a cerceta dovezile fizice în infracțiuni, dar și de a identifica persoanele implicate în săvârșirea acestor fapte precum și prevenirea faptelor antisociale.
Ambele materii le poți studia in cadrul facultății de drept sau prin urmarea unei scoli de agenți de poliție sau chiar academia de poliție. In cadrul facultății de drept se studiază mai puțin cele 2 materii însă poți face un master ulterior pe criminalistica. Legat de examene și aici cred ca te referi la cele de admitere, la facultatea de drept se poate intra și cu examen și cu dosar, depinde acum de facultate iar pentru școala de agenți și academie este admiterea pe baza de cunoștințe teoretice și proba sportiva.