| Ion_Marcel_ a întrebat:

Vă salut comunitate TPU! Am și eu o întrebare pentru voi care ține de reintegrare în muncă. Am lucrat până în 2020 la cablaje î pitesti până m-am îmbolnăvit cu plămânii și cu ficatul și trebuit să întrerup seviciul și să ies la pensie pe caz de boală. Acum în ultimii qni nu am mai fost interala aproape s-a vibdecat la ficat iar la plămâni au mai rămas unele sechele devi nu este tbc ci doar leziuni rămase de pe urma acelor probleme dar care nu necesită tratament. Eu am primit în continuare pentru încă un an dreptul de a primi pensie care este forte mică și dteptul de lucra dar se specifică ca nu este permis presiunea timpului dar că pot lucra în continuare. Acum eu dacă mă întorc la cablaje și luctez opt ore pot păți ceva și să fiu pus să plătesc acei bani pe care i-am primit până în prezent? Vă mulțumesc frumos!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atata timp cat o comisie medicala a stabilit ca ai dreptul la pensie de invaliditate, fara ca tu sa fi dat mita pentru aceasta, nu va trebui sa restitui nici un ban.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Chiar nu ti-e mila de tine?
Daca ai probleme cu plamanii, nu este recomandat efortul fizic.
Daca vrei sa te intorci la munca, mergi cu program redus. Iei mai putini bani, dar macar stii ca nu mori cu zile.
Asta e si conditia pusa pentru pensia aia a ta pe caz de boala: "nu este permis presiunea timpului "
Cand te refaci complet o sa poti relua programul de 8 ore zilnic.