| zislionelmessi a întrebat:

Va salut cu respect! Vreau sa ma inscriu in armata la SGP si am cateva intrebari.
1.Am o dioptrie de -0, 50, pot sa ma prezint la vizita medicala cu ochelari sau cu lentile? O sa-mi faca un control mai amanuntit la ochi?
2.La interviul final,daca cumva o sa ma intrebe de ce am ales armata, eu as raspunde pentru bani dar cred ca nu e un raspuns prea demn.ce as putea sa raspund/mint?

Răspuns Câştigător
| ancaval a răspuns:

1. Pentru 0, 50 nici nu trebuie ochelari sau lentile. Niște suplimente, vitamine și scade la zero. 0, 50 vine mai mult de la oboseală și nu neapărat o miopie foarte serioasă.
Control amănunțit? Nu, doar dacă mai ai și alte afecțiuni, în afară de miopie, de care nu ai vorbit aici, e posibil să fii consultat. Dar nu prea cred, totuși.

2. Am ales armata, deoarece îmi place ordinea, disciplina, regulile, îmi place să învăț lucruri noi, să port o uniformă. Consider că în această meserie pot să mă cunosc mai bine, să-mi depășesc limitele, să mă autoeduc și, de ce nu, să avansez în grad pentru împlinirea și liniștea mea, și pentru a duce mai departe și învăța pe alții, cum am fost și eu învățat, această meserie.

| zislionelmessi explică (pentru ancaval):

Iti multumesc mult!

| zislionelmessi explică (pentru ancaval):

Inca o intrebare daca nu te superi, eu merg la sala si folosesc creatina, proteine..crezi ca trebuie sa ma opresc din ele pentru a nu-mi afecta analizele?

| ancaval a răspuns (pentru zislionelmessi):

Cu drag și altă dată.
Mersi și eu!

| ancaval a răspuns (pentru zislionelmessi):

Pentru detalii trebuie să mergi la școală, sau să cauți pagina lor pe net, și să vezi care sunt condițiile pentru admitere, ce ai voie, ce nu ai voie.
Analizele de sânge, probabil, se referă la bolile infecțioase, la boli grave. Păi unul care are tensiune 200, ce să facă pe front? Că îi pușcă vena. Sau unul cu diabet, scade glicemia și e pa.
Deci tu trebuie să fi sănătos, sângele curat, să nu ai boli grave care ți-ar putea afecta activitatea de soldat.