| MC_Ang_ a întrebat:

Va salut,frați, surori! Mă numesc Rareș! Am și eu o intrebare:oare ce sa aleg? Jandarm sau preot? Am vârstă de numai 14 ani,iar mie îmi place biserică,pentru că mai citesc Biblia când îmi mai fac și eu timp,iar duminica mă duc la biserica și cânt împreună cu tatăl meu! Voi ce alegeți? Tatăl meu vrea să mă fac jandarm,iar eu voiam să mă fac preot,dar mie nu prea mi-ar place sa fiu jandarm,deoarece jandarmii bat multi oameni,iar preot nu prea îmi place,deoarece sunt mulți preoți care înjura.Ce sa fac? Eu mai fac pe aproape fie ce săptămâna tracțiuni la bara,dar și acest lucru este un păcat,deoarece este nemulțumirea de sine,și din nemulțumirea de sine,omul vrea sa devina superior, sau chiar invidios.Va mulțumesc, pace vouă!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alege ceea ce îți place, dacă nu îți place niciuna, nu o face, nu trebuie sa o faci pentru cei din jurul tău.

| IonelaIasmina a răspuns:

Alese salutări!
Păi, eu zic să te faci ce-ți place ție. Adică...preot.
Este foarte frumos să fi preot și să fi apropiat atât de mult de Dumnezeu.
Și eu am tot 14 ani, mă duc la Mănăstire pe fiecare duminică, uneori și la slujbele de seară. Iubesc să merg la slujbe și să mă apropii de Dumnezeu. Fără el, viața tuturor ființelor, nu ar exista.
Eu zic să te faci preot. Și eu m-aș face preot, crede-mă, dacă aș fi băiat. happy
Succes în ceea ce-ți dorești și să dea Domnul să-ți limpezească mintea ca să poți decide!
Pace și ție!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietene, dacă nu ai pile și relații nu te duce nici la jandarmi nici la seminar. ca sa o duci cât de cât bine trebuie sa ai bani de șpăgi mai ales sa ajungi preot la o parohie cât de cât ok. îți spun din proprie experienta, mai bine învață o meserie ceva util și practic, citește mai bine o carte de economie decât biblia