| ion919A a întrebat:

Va salut! Sunt încă în generala și am gândul serios de a deveni Polițist, e dorința mea ..Va rog frumos sa îmi dați niște sfaturi (ce liceu sa urmez, facultate etc.)Și cine a trecut prin asta sa mi spună cum sa procedez și la ce sa ma aștept. Seara plăcută!

Răspuns Câştigător
| andreeaaaaaaamaria a răspuns:

Buna! Tin minte in generala ce sfaturi le dadea diriga celorlalti colegi care voiau sa fie politisti+ am vrut si eu intr o perioada si m-am documentat.
In primul rand, liceul nu este atat de important. Poti sa dai la un liceu militar(sunt cateva in tara) si dupa la scoala de agenti/academie.
Sau daca nu sa dai la un profil uman(stiinte sociale, filo).
La academie dai admitere din istorie, romana, engleza, iar la scoala de agenti fara istorie, cel putin eu asa stiu+PROBELE SPORTIVE(cauta pe Youtube).
Poti da de la orice liceu la politie doar ca iti este putin mai usor daca esti la uman sau la militar.
Succes!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu vrei sa lucri in cel mai corupt si bolnav sistem din tara M.A.I? Unde se intra pe neamuri si pe pile si se inchid ochii la dosare si primesti ordine si esti obligat sa incalgi legi ca si politist ca sa nu iti pierzi slujba si sa vi acasa sa te pui in pat si te gandesti dc dracu m-am bagat in mizeria asta? Spor