| yonutz63991 a întrebat:

Varul meu a terminat medicina si se gandea sa se duca in strainatate pe un salariu de 3500 euro(Germania).Ar fi o decizie buna? Aici el ia 1000 lei. Daca o sa lucreze acolo, in timp ce lucreaza poate sa devina medic specialist? Sau poate sa treaca la un nivel superior in care sa ii dea mai mare salariul cu timpul, cu experienta.

Funda!

2 răspunsuri:
| Sh4dowD3ad a răspuns:

Eu as zice sa se duca in Germania Ca si Tatal meu este in Franta. Si in plus ia mai multi bani si e mai bine big grin

| mixxjim a răspuns:

De ce sa nu poata avansa in cariera si in grad? Nu lucreaza ca medic? Treptele sunt aceleasi oriunde pentru medici, daca este angajat ca medic, oficial, cu acte in regula, la un moment dat chiar ar fi obligatoriu sa-si dea examenele pentru treptele urmatoare de specializare, nu poate sta asa, sa iasa la pensie medic incepator sau ce este el, ca-l dau aia afara ca nu-l duce mintea sa-si dea niste examene. Salariul ar trebui sa creasca si pe masura ce are mai multi ani de experienta plus ca, fiind acolo, in sistem, la un moment dat isi poate gasi si in alta parte de lucru, cu salariu mai mare, ca are deja experienta in tara respectiva. Si asa, fara sa faca niciun fel de eforturi, ar putea sa puna deoparte cam 1000 de euro pe luna, isi face contractul si daca nu-i place poate reveni oricand in tara.