| dariusbatos a întrebat:

Vedeți meseria de detailer auto ca o meserie de viitor? Trec a 12 a si m-am tot gândit ce sa fac si asta mi ar place sa fac,sa am atelierul meu de detailing, unii membri din familie sunt sceptici in legatura cu asta, tot au zis sa dau la facultate ca am medie buna pe anul asta dar incepe sa imi fie silă de toate materile care nu mă atrag.Am si eu gândurile în legătură cu eșecul viitoarei mele meserii, pentru ca stau la sat si ma tot gândesc ca o sa imi cumpăr aparatura, produse etc. si nu o sa am clienți.Sunt efectiv blocat intr-un brain damage in momentul de față. Aveti ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca da, odata ce cerinta de masini este din ce in ce mai mare si tot timpul apar oamnei care vor ceva special la masina lor.
In ce priveste facultatea din ziua de azi, daca nu faci Medicina sau vreo Academie Militara sau de Politie care-ti ofera loc de munca, nu ai nici o sansa sa-ti gasesti de lucru cu alte facultati terminate, fiindca nici una nu iti ofera loc de munca.
Cele mai inutile facultati sunt Dreptul, Jurnalismul si Psihologia, terminand cate 10.000 studenti in fiecare an la fiecare facultate, dar posturi apar anual cateva, ceilalti merg de disperare la orice munca gasesc, de vanzatori prin magazine, ori afara sa culeaga asparagus sau sa faca alte munci necalificate.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă ai bani de investit într-o afacere bafta. Nu cred că merge detailing la sat. Dar asta e alta poveste.

| dariusbatos explică (pentru suntserios):

Este sat dar cum sa zic, e aproape de oras la 3 km si pe langa el trece si un drum intens circulat de oameni care merg în oraș la locurile de muncă, eu stau fix la cateva case de drumul ăla.Pot sa zic ca as avea un mic avantaj pentru ca sunt multi pasionati de masini in oras si chiar si din satul meu si satele vecine

| adryang78 a răspuns:

Știi cum o văd eu?
Ca și idee de afacere, mi se pare foarte bună. Piață va fi mereu, dar nu la sat, sau nu la adevăratul potențial. Ca și pași de urmat, zic că ar fi bine să-ți alegi un domeniu care te atrage și să faci o facultate pe domeniul respectiv, cel puțin ca soluție de back-up pentru viitor. În anii de facultate legi cunoștințe, relații, iar după ce termini poți demara afacerea în orașul respectiv, folosind relațiile de care ziceam.

| dariusbatos explică (pentru adryang78):

La adevaratul potențial sunt conștient ca nu o sa fie pentru ca altfel esti atras cand vezi ca locatia este intr-un oraș nu la sat.Un avantaj pe care il am este ca nu este foarte departe satul de oras, e la 3 km si pe langa el trece un un drum intes circulat de oameni care merg la locurile de muncă.Si inca un plus este acela ca sunt mulți pasionați de mașini în oraș si satele vecine si cum un pasionat are grija de masina lui automat v a căuta undeva unde să mențină look ul acesteia.Ca si back up chiar o sa ma gândesc la ceva, mersi mult