| yonutz63991 a întrebat:

Verisorul meu a terminat facultatea in vara si vrea sa plece in strainatate.Cam ce salariu poate avea? Se merita sa se duca in strainatate si cu timpul sa profeseze spre specialist? El vrea sa ramana acolo pentru ca e alt trai si nu isi poate forma o familiedaca el e in trainatate si familia lui(copil si sotie) in Romania.Credeti ca e o idee buna?

Funda happy

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Nu ne spui totusi ce facultate a terminat, ce studii are? (facultatea fara master de exemplu nu inseamna absolut nimic etc). Nu sunt de acord cu emigrarea, dar in general oamenii limitati tind sa plece pentru ca in Romania ca sa devii cienva trebuie sa fii foarte bun ori oameni de calitate nu sunt foarte multi.

| epurel a răspuns:

Păi depinde ce facultate a terminat, la salariu. Emigrarea mi se pare o idee bună, nu mă atrage nici pe mine România, nu ţine de mine să se schimbe ţara.

| zahre a răspuns:

Buna.Nu se merita.Ce iei pe mere dai pe pere.De exemplu:o cunostinta lucreaza in strainatate ca programator.Salariul il are de 1400 de euro. Chiria este de 1000 de euro.A crezut ca-n strainatate este raiul pe pamant(este in Danemarca, apropo). Acum regreta. Deci, mai bine ramane in Romania. Pentru noi intr-adevar salarile medicilor din tarile vestice sau nordice sunt foarte mari.Dar cand va ajunge acolo si va vedea cat e viata de scumpa va regreta.Deci, ar fi o alegere FOARTE PROASTA sa plece in strainatate.Parerea mea.La revedere!