| FoundYouLover a întrebat:

Vi s-a întâmplat vreodată să aveți o slujbă nasoală la care să fiți forțați să rezistați pentru ca nu găsiți altceva mai bun? Dacă da, cum ăți făcut să rezistați? Eu urăsc aproape totul la ea, șefii mai mici, colegii si faptul ca au salariu mai bun ca mine, faptul ca muncesc nu doar în cursul săptămânii ci și în două week-end-uri și ca atunci e cel mai stresant, faptul ca duminicile și în ajunul Paștelui, Crăciunului, Revelionului muncesc 10-11 ore pe zi, ridicatul de greutăți, faptul ca în loc de 8 zile libere pe lună eu am 5 sau 6.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Depinde de job si ce intelegi prin nasoala. In cazul tau, daca nu iei MACAR un 3000 RON pe luna, imi pare rau sa ti-o spun, dar esti idiot. Intotdeauna exista mai bine, totul e sa fii decis sa cauti, sa nu eziti si mai ales sa nu faci mofturi de-alea pur romanesti de genul "dar cum sa ma mut in alt oras".

| Oana92 a răspuns (pentru KodrutZ):

3000 de lei? laughing Tu ai idee cat ia pe luna un muncitor din supermarket, un curier, un agent de vanzari mai ghinionist, un postas, o camerista, o vanzatoare?

| KodrutZ a răspuns (pentru Oana92):

Da, dar nimeni nu le pune pistolul la cap sa semneze. Stiu soferi care iau si 6-7000 RON lunar si lucreaza in Romania. Fara sa fure sau altele. Eu am mentionat suma respectiva in directa legatura cu ce descrie el. In alta ordine de idei, e motivant sa vezi cat pot munci unii. Ca o fac fix in zadar, asta e partea a doua. Ma gandesc daca renteaza sa incep sa prestez si eu vreo 28 de zile pe luna, 12 ore pe zi, si alea 2-3 zile libere sa mi le petrec ba la Venezia, ba prin Dubai, ba la Amsterdam, samd.

| Oana92 a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai nu le pune nimeni pistolul la cap. Le trimite doar facturi de platit, ca e mai simplu...

| KodrutZ a răspuns (pentru Oana92):

Pana ajungi la facturi, ai timp sa te gandesti un pic. E o lipsa colectiva de respect de sine. Daca tu, ca patron, cand angajezi oameni pe productie sau vanzari care iti vor aduce miliarde si le oferi firimituri, iar din 20 care vin la interviu, 15 te scuipa in ochi si 5 se ridica si pleaca pur si simplu, la urmatoarea runda de interviuri parca te gandesti un pic inainte sa ii jignesti cu o astfel de oferta.
P.S. La noi ce e drept si patronatul e intr-o mare proportie format din PENALI. Ca sa facem o mica diferenta, cu vreo 10 ani in urma am prestat niste activitati pentru un american. Pentru asta lucrau si niste indieni. Pe aia ii platea de vreo 5 ori mai putin ca pe mine. De ce? Omul chiar mi-a zis, era disperat ca aia erau tembeli si trebuia sa ii tina de manuta. Cu mine a stabilit niste chestii, eu mi-am vazut de treaba, am si optimizat procesul pe unde se putea, il mai consultam cu imbunatatiri sau pur si simplu uneori mai vorbeam la modul general. In concluzie, ii convenea sa ma plateasca pe mine cat un birou intreg de indieni. Chiar mai dadea si bonusuri uneori. La noi, de unde, stai si tragi ca boul luni intregi sperand sa vezi un ban in plus si iti zice penalul ca "e bine, dar parca trebuie' sa vad mai mult" - timp in care tu mananci covrigi cu apa, iar el *** asistente TV pe bani.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nimic nu este intamplator.
Avem munca si colegii de care avem nevoie.
Cei din jurul nostru sunt ca niste oglinzi care ne arata defectele pe care le avem si noi si trebuie sa le eliminam.
Cand reusesti sa-ti elimini un defect va disparea din decor colegul care era intruchiparea acelui defect.
Distractiv,nu?
Cand o sa reusesti sa vezi in jurul tau doar armonie,iubire,blandete,creativitate, onestitate,curaj, discretie, entuziasm, toleranta stima etc, inseamna ca asa ai devenit si tu.
Este greu de inteles dar si mai greu este de acceptat.
Succes, o sa ai cam mult de lucru.