| Kazzi a întrebat:

Visul meu dintodeauna a fost să devin soldat. Aşadar, după (şi dacă voi lua bacul) plănuiesc să merg la Academia Militară.

Întrebările mele sunt următoarele:

1) Dacă nu iau bacul, mai pot deveni soldat? Am auzit de "soldat voluntar" sau ceva.

2) Ca soldat voluntar, voi fi plătit? Pentru că cu toţi ştim ce semnifică voluntariatul. Pe lângă asta, după mulţi ani în serviciul militar voi avea dreptul la o pensie bunicică?
Şi ultimele chestiuni, cu cât este plătit un soldat voluntar. Câte ore lucrează pe zi; Cât de mare va fi pensia şi nu îl ultimul rând, un soldat voluntar are şansa de a fi promovat, avansat în grad în timp?

Şi dacă se poate, aş fi curios ce fel de probe dai ca soldat voluntar.
Vă mulţumesc.
(Şi da, am încercat să caut pe google, dar nu găsesc nimic folositor. Deci sper ca cineva priceput în domeniu să mă ajute)

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai bacalaureatul nu poti merge la Academia Militara.
Ca soldat voluntar nu esti platit, doar daca te angajezi ca soldat profesionist, vezi conditiile pe site-ul oficial al MApN. Nefiind platit nu poti avea nici pensie.